Květina s názvem eustoma se donedávna využívala především v květinářství, aby doplnila celkovou kompozici květin. Po vypěstování zakrslých odrůd rostliny se začala objevovat i v květináčích a záhonech. Není divu, že si rychle získala oblibu – má krásné a efektní květy. Bohužel je také poměrně náročná na pěstování.
Slunečné stanoviště a úrodná půda
Eustoma nesnáší nízké teploty a přelévání, stejně jako zastíněné stanoviště. Optimální je pro ni slunné místo nebo polostín s teplotou okolo 20 °C, v zimě pak kolem 10 °C. Daří se jí v úrodném, propustném a humózním substrátu bohatém na živiny. A co je nejdůležitější, tato rostlina nesnáší kyselou půdu. Pěstování v květináči je jednodušší než na záhoně.
Pěstování eustomy je skvělým řešením pro lidi, kteří nemají k dispozici balkon nebo zahradu. Hodí se totiž dobře i pro domácí pěstování. Pokud jste si eustomu zakoupili v obchodě, po pár dnech ji přesaďte do nové zeminy. Můžete do ní přidat pár najemno nalámaných vaječných skořápek, které půdu obohatí o minerály. Květináč musí mít drenážní otvory. Pozor dejte na vznik plísní na povrchu hlíny a na napadení sviluškami, mšicemi nebo třásněnkami.
Je to jednoletá rostlina
Eustoma pěstovaná v květináči je jednoletá rostlina. Navíc nás svým květenstvím potěší jen na několik málo týdnů. Po odkvětu by měla být rostlina zlikvidována. V období kvetení můžete rostlinu přihnojovat kvalitními hnojivy s větším obsahem draslíku a menším obsahem dusíku. Můžete použít organická hnojiva a jednou za dva týdny hnojivo pro kvetoucí rostliny.
Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, díky čemuž si rostlina déle zachová svůj atraktivní vzhled. Kromě toho se listy nesmí kropit vodou, mohly by začít zahnívat. Rostlinu je třeba pravidelně zalévat, ale substrát nesmí být přemokřený. Frekvence zavlažování závisí především na podmínkách a ročním období. Mírné vyschnutí substrátu nevadí, delší sucho rostlinu zničí.
Zdroj: https://gardenbeast.com/lisianthus-guide/