Proti krtkům lze využít speciální plašiče i domácí produkty

Krtek na zahradě může napáchat spoustu škod a problémů. Následky jsou často nevratné a zahrádkáři stále hledají osvědčené patenty na boj s tímto škůdcem. Než se uchýlíte k invazivním opatřením, vyzkoušejte přirozené způsoby, jak se s nezvaným hostem vypořádat. Jak krtka ze zahrady spolehlivě vyhnat?

Bojujte proti krtkům pachy

Přestože samotného krtka je na zahradě obtížné spatřit, jeho přítomnost a aktivity prozrazují nevzhledné krtiny uprostřed zahrady či pozemku. Krtek ničí trávníky a vrtáním tunelů poškozuje kořenový systém mnoha rostlin. Najdou se ovšem i zastánci krtků, kteří tvrdí, že kypří a provzdušňují půdu. Kromě toho se živí škůdci, jako jsou hlemýždi, larvy a housenky.

Doporučený článek:  Při správném skladování si káva uchová aroma i chuť

Jedním z osvědčených způsobu, jak se zbavit krtka, je vysadit rostliny nebo bylinky, které vydávají intenzivní vůni. Vyplatí se vysadit do záhonů bazalku, mátu, česnek nebo černý bez. Pach těchto rostlin krtci nesnesou, a proto před nimi prchají. Krtci nemají rádi ani vůni kočičích nebo psích chlupů, protože jsou jejich přirozenými nepřáteli. Vykartáčujte proto svého mazlíčka, z chlupů utvořte malé kuličky a vhoďte je do krtčí nory nebo rozprostřete po zahradě.

Zdroj obrázku: Freepik

Zaplaší je vibrace

Krtci jsou citliví také na vibrace a zvuky, jejich zrak je prakticky nevyvinutý, o to silnější mají sluch. Zkuste tedy na stromy v zahradě rozvěsit zvonkohry nebo plašiče, jejichž zvuk vetřelce zastraší. Už ve fázi plánování zahrady nebo pozemku je dobré trávník chránit, aby neměli možnost tvořit krtiny – před výsevem drnu rozhrňte pletivo do hloubky 30 centimetrů.

Doporučený článek:  Nejlepší hnojivo pro rostliny má každý ve své kuchyni. Jen málokdo o něm ale ví

Posledním návrhem je použití bezpečných pastí, které krtkům neublíží. Jedná se o pasti, které se umisťují u vchodu do tunelu a zvíře, které se k nim dostane, bezpečně uzamknou. Pasti pak musíte pravidelně kontrolovat, protože krtek bez jídla a pití dlouho nevydrží. Zvíře vyvezte mimo pozemek do lesa nebo na louku dostatečně vzdálenou od vaší zahrady.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-moles-in-your-yard-garden/