Habrové ploty jsou v zahradách populární. Rostou rychle a hustě

Pámelníky a jiné okrasné keře nesměly v živém plotě chybět, pak dlouhou dobu kralovaly túje, nyní je pomalu a jistě vytlačují habry. Ano, řeč je o habru, který je známý jako statný strom s klenutou a často mohutnou korunou. Habrové stromy se používají pro tvorbu přírodních labyrintů, jako je tomu u parkového bludiště v Brandýse nad Orlicí, ale také při výsadbě živých plotů. Habr je totiž rostlina, která je zcela nenáročná, k tomu rychle roste a poskytuje záplavu lesklých zelených listů.

Živý plot z habrů

Túje už nefrčí, mnozí zahradníci navíc upozorňují na neblahé překyselování půdy. Habrové stromky jsou pak jasnou volbou, nabízejí totiž celou řadu výhod. Vypadají zajímavě, jejich listy jsou podlouhle vejčité se špičkou s výraznou žilnatinou, což je originální designový prvek. Tvoří záplavy neprostupné zeleně, snadno tak ochrání plot a zahradu před nechtěnými pohledy sousedů. K tomu je péče o listnatý živý plot neskutečně snadná. Na podzim se navíc lístky zbarvují do žlutohnědé barvy, ale opadávají až na konci zimy, aby hned větvičky obrazily zase sytě zelenými listy, plot nikdy není zcela holý.

Doporučený článek:  Pěstování malin je snadné, k bohaté úrodě postačí správné místo a dostatek zálivky
Zdroj obrázku: Freepik

Sadba živého plotu na jaře nebo na podzim

Pro založení živého plotu z habrových stromků přicházejí v úvahu dva termíny – jarní a podzimní. Zatímco na jaře se může sázet po polevení mrazů až do začátku května, na podzim je zase vhodné období od září až do prvních mrazů na konci října. Půda by měla být dostatečně kyprá a vlhká, aby se sazenice dobře ujaly. U menších zahrad se volí k plotům jednořádkové uspořádání, u rozsáhlých pozemků pak dvouřádkové. A jaký substrát zvolit? Hodí se úrodná zemina, která má zásadité pH, přičemž stromky potřebují dostatek vláhy, aby mohly bujně růst.

Doporučený článek:  Zachraňte své rostliny před invazí mšic. Domácí postřik je zlikviduje do jedné

Výsadba krok za krokem

Co je nutné vědět pro začátek? Habry rychle rostou a potřebují dostatek prostoru, proto se řádka musí umístit asi 50 centimetrů od plotu, přičemž je možné vysadit asi pět sazenic na metr. Zcela neprostupný živý plot je možné očekávat během tří let. Sazenice habru obecného se prodávají většinou v kontejnerech po desítkách, nebo dokonce po stovkách, přičemž před samotným usazením se musí namočit asi na hodinu do studené vody. Během máčení je čas připravit si jamky a očistit je od plevelů či kamínků a jemně půdu zkypřit. Sazenice se umístí do důlků, zasypou zeminou a jemně udusají. Mladé rostlinky se musí dostatečně zalévat, jen tak je lze povzbudit k bujnému růstu.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/best-air-purifying-plants-13771628.html