Správné skladování olejů uchová jejich kvalitu a vlastnosti

Oleje rostlinného původu snad najdeme v každé domácnosti. Mezi ty nejběžnější patří slunečnicový a olivový, existuje ale celá řada dalších druhů olejů, které jsou v domácnostech čím dál rozšířenější. Oleje obsahují mnoho látek, které jsou prospěšné pro zdraví lidského těla a zároveň jsou skvělým dochucovadlem masných i nemasných pokrmů. Jediné, co musíte udělat, abyste mohli oleje bezpečně používat, je skladovat je správným způsobem a na správném místě. V zimě je špatné skladování lépe odpustitelné než v horkých letních dnech, proto věnujte tomuto článku pozornost právě teď, během nejteplejších letních dnů, ať nemusíte řešit zkažené oleje.

Doporučený článek:  Okurky lze vypěstovat i na malém balkoně. Dostatek slunce a zálivky zajistí bohatou úrodu
Zdroj obrázku: Freepik

Lněný olej

Lněný olej má poměrně specifické požadavky na skladování, a právě proto se mu budeme věnovat odděleně. Lněný olej je velmi citlivý na světlo a teplotu. Je velmi důležité vyhovět jeho skladovacím podmínkám. Tento olej je poměrně drahou záležitostí a není namístě, abyste jej našli zkažený, až ho budete potřebovat do svých pokrmů. Lněný olej se používá zejména pro vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Právě pro svou náchylnost ke světlu a teplu uděláte nejlépe, když ho budete skladovat ve dveřích lednice. Pamatujte také na to, že by měl být spotřebován během 3–4 týdnů po otevření, proto se vyplatí kupovat ho spíše v menších nádobách.

Doporučený článek:  Aromatické rostliny pomohou udržet mouchy v bezpečné vzdálenosti
Zdroj obrázku: Freepik

Ostatní oleje

Všechny ostatní oleje již můžeme považovat za oleje stejné skladovací kategorie, sem patří olej slunečnicový, řepkový, olivový, kmínový, rozmarýnový a další. Všechny postačí skladovat při běžné pokojové teplotě do 22 °C. Ideálně byste jim měli najít polici v tmavém špajzu bez oken, kde se jim bude dařit nejlépe. Všechny tyto oleje se vám již vyplatí kupovat ve větším balení, neboť jejich doba skladování po otevření je poměrně dlouhá, pohybuje se mezi čtyřmi a šesti měsíci.

Zdroj: https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/how-to-store-cooking-oils-and-fats/photostory/78982652.cms