Kopřiva je pro většinu zahradníků plevel, ale může být také vhodným hnojivem, a to zejména pro rajčata. Je dobré se od samotné kopřivy držet dál, protože její žahnutí může způsobit svědění a může hodně potrápit. Jako hnojivo je ale skvělá. Má léčivé vlastnosti, které se mohou použít nejen na zahradu, ale také při léčbě různých onemocnění. Rostliny budou díky ní odolnější.
Jak použít hnojivo z kopřiv?
Vlastnosti kopřivového hnojiva jsou dány nejen samotnou rostlinou. Ta obsahuje spoustu složek, které jsou velmi důležité pro správný růst rajčat. Proto stojí za to ji pěstovat na zahradě, protože si ji pak snadno natrháte a vyrobíte z ní hnojivo, které pak můžete používat po celé jarní i letní období až do doby, než rajčata sklidíte. Díky hnojivu, které si velmi snadno připravíte, si pak můžete vychutnat ještě chutnější plody.
Proč stojí za to dát šanci zrovna kopřivě? Rostliny obsahují železo, vápník nebo zinek, což jsou látky, které podpoří růst rajčat a také jejich kvetení. Rajčata jsou náročná na pěstování, potřebují neustále přihnojovat a zároveň je mohou snadno napadnout škůdci nebo houbové choroby. Kopřivy působí jako koktejl, který rajčata posílí a může oživit i slabší sazenice.
Kdy můžete sbírat kopřivy na hnojivo?
Kopřivy můžete sbírat hlavně na jaře, protože jsou nejvhodnější právě v době, kdy ještě nejsou v rozkvětu. Kvetení začíná v červnu a trvá až do konce září. Duben a květen jsou nejlepší měsíce, kdy kopřivu trhat. Jak si takové hnojivo vyrobit? Budete potřebovat kilogram čerstvé kopřivy a také deset litrů vody. Jak postupovat dále? Listy kopřivy nakrájejte na menší kousky a dejte na dno kbelíku.
Přidejte deset litrů vody a nechte kopřivu odležet, aby směs vykvasila. Přesný čas bude záležet na tom, jaké budou zrovna panovat podmínky. Jestli je venku horko, hnojivo bude hotové dříve. Obsah kbelíku alespoň jednou denně promíchejte, aby bylo hnojivo kvalitní. Objevit se může štiplavý zápach. Kopřivu pak můžete na rajčata použít velmi jednoduše. Smíchejte hnojivo s vodou a rajčata směsí zalijte.
Zdroj: https://www.plantopedia.com/stinging-nettles/