Horká, nebo ledová: vědci rozlouskli, který způsob přípravy kávy je zdravější

Káva je jedním z nejoblíbenějších a nejprodávanějších nápojů na světě. Mnoho z nás si bez ní nedokáže představit své ráno. Horká i ledová káva mají své příznivce na každém kontinentu. Navíc existuje mnoho způsobů, jak si ji můžeme připravit. Dnes se podíváme na to, jestli je pro zdraví lepší horká, nebo studená káva. Výsledky výzkumu vědců vás možná překvapí.

Káva v mírném množství je velmi zdravá

V minulosti byla káva považována za pouhý stimulant, ale dnes známe mnoho pozitivních přínosů, které má na naše zdraví. Vědci dokázali, že tři až pět šálků kávy denně dokáže snížit riziko předčasného úmrtí, kardiovaskulárních onemocnění, metabolického syndromu, cukrovky a některých typů rakoviny. To jsou obrovská pozitiva, na která nesmíme zapomínat. Existují ovšem faktory, které od konzumace mohou trochu odradit. Anebo naopak pomohou najít způsob, jakým si kávu vychutnat a zároveň posílit své zdraví.

Zdroj obrázku: Freepik

Způsob vaření kávy je klíčový

Vědci se rozhodli zjistit, jaký typ kávy je pro naše zdraví nejlepší. Ukázalo se, že klíčový je způsob přípravy. Horká káva má mnohem více účinků a dodá více antioxidantů. Z tohoto důvodu byste měli sáhnout raději po horkém espressu. Ledové kávy byste se podle závěrů výzkumu měli zcela vyvarovat, jestli chcete svému organismu dodat co nejvíce antioxidantů a dalších složek, které jsou obsaženy pouze v horké kávě.

Doporučený článek:  Nezvyklý zápach potu je varováním. Tělu hrozí cukrovka nebo selhání orgánů

Při pití kávy byste si měli dávat pozor nejen na její teplotu a způsob přípravy, ale také na přísady, které do ní přidáváte, a to v případě teplé i ledové kávy. Nejzdravější variantou je káva bez přídavku jiných surovin. Plnotučné mléko nebo cukr nejsou pro zdraví příliš dobré. Jestli si chcete kávu stejně osladit, měli byste vsadit na přírodní sladidla a rostlinné mléko. Uvidíte, že si oblíbený nápoj užijete a zároveň uděláte něco dobrého pro svůj organismus.

Zdroj: https://coffeeandteacorner.com/iced-coffee-vs-hot-coffee/