Ibišek podpoří zdraví dýchacích cest i trávení

Ibišek patří mezi rostliny, které mohou pomoci od různých zdravotních neduhů. Zmírní například zažívací problémy nebo se s jeho pomocí zbavíte nepříjemného kašle. Pomůže ale také v jiných oblastech. Ibišek neboli proskurník lékařský je bylinka, kterou můžete využívat i vy. V lidovém léčitelství je nesmírně ceněná pro své vlastnosti. Jaké další výhody u ní najdete?

Ibišek získává na popularitě po celém světě

Z ibišku se používají zejména kořeny a listy. Je to rostlina, které se prosadila po celém světě, ale její původ najdeme ve Středomoří. Dorůstá do výšky až 1,5 metru a objevují se na něm růžové květy. V přírodní medicíně se využívají kořeny, které se suší. Poté se mohou přidat do různých produktů – sirupů či doplňků stravy. Kromě kořenů se ale používají také listy. A jaké má ibišek vlastnosti?

Doporučený článek:  Pravidelné pití perlivé vody je zbytečným plýtváním. Lepší, než do úst, je nalít ji na odolné skvrny

Proskurník je ceněný pro svůj sliz, kterého v něm najdeme asi 10 %. Používá se tak k léčbě horních cest dýchacích nebo při problémech s trávicím traktem. Sliz, který najdete v ibišku, má skvělé vlastnosti, které usnadní hojení ran. Kromě toho ale obsahuje také vápník, hořčík nebo železo, a hodí se tak na výrobu tinktur nebo nálevů, které můžete skladovat doma.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak ho můžete využít vy?

V současnosti se ibišek nejvíce používá při respiračních onemocněních, jako je bronchitida, suchý kašel nebo chrapot. Pro své vlastnosti se ale hodí také k léčbě trávicího ústrojí. V případě, že máte zánět nebo jiné onemocnění v ústní dutině, můžete používat výplach z ibišku. Najdete ho ale také ve formě sirupu nebo pastilek.

Doporučený článek:  V zaměstnání bez povšimnutí odebírám elektřinu pro své potřeby. Začalo to se zdražením mého tarifu

Jeho účinky jsou prokázané také u malých dětí, protože jsou jen mírné. Můžete si udělat také odvar z kořene a použít ho jako klystýr. Pomocí tinktur se zbavíte všech zdravotních problémů, navíc výroba je snadná a můžete ji skladovat až několik měsíců. Vyzkoušejte i vy léčivou sílu ibišku.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-hibiscus/, https://www.britannica.com/plant/hibiscus, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9033014/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8308902/, https://www.verywellhealth.com/hibiscus-benefits-side-effects-and-more-7484045