Vzteklina se nevyhýbá ani kočkám. Prevencí je pravidelné očkování

Vzteklina u koček může být velmi nebezpečná, protože je může ohrozit přímo na životě. A do nebezpečí se pak dostávají také lidé okolo nich. Možná toho o vzteklině víte mnoho, ale je potřeba jednat opatrně. U koček se vzteklina nevyskytuje často, protože dnes už existuje očkování, i v takovém případě je ale dobré znát příznaky, podle kterých poznáte, že je s vaší kočkou něco špatně.

Jak poznáte první příznak vztekliny?

Vzteklina patří mezi infekční onemocnění, které napadá mnoho druhů zvířat. Vzteklinou jsou ohrožené hlavně druhy žijící v lese nebo celkově ve volné přírodě, ale nevyhýbá se ani domácím mazlíčkům. Podle jakých příznaků poznáte, že se jedná právě o vzteklinu? Největšími přenašeči jsou lišky a také netopýři. Kočky, které jsou na noc puštěné venku, se mohou dostat do jejich blízkosti a snadno se nakazit.

Doporučený článek:  Rajčata s okurkami jsou oblíbenou kombinací, naše zdraví za ni ale nepoděkuje

Nejen slinami, ale také kousnutím se dá vzteklina přenést. Své domácí mazlíčky si tak hlídejte. Nejčastějšími příznaky bude nejen slintání, ale také nezvyklé agresivní chování. V takovém případě je nezbytné zajet k veterináři. První příznaky se ale neobjeví hned po kousnutí, může trvat i několik týdnů, než si něčeho všimnete.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravotní stav kočky se rychle zhorší

Pokud nebudete jednat hned, můžete pozorovat zhoršení zdravotního stavu kočky. Nakonec se může dostat až do kómatu. Bohužel se jedná o smrtelné onemocnění, a proto je nejlepší nechat zvíře uspat. Neexistuje na něj lék, a abyste se vzteklině vyhnuli, je nutné kočku nechat očkovat. Stačí jednou ročně a budete mít jistotu, že se vám domů z cest nevrátí jiné zvíře.

Doporučený článek:  Rebarbora je zajímavým zpestřením jídelníčku. Konzumovat lze pouze stonky

Do ohrožení se můžete dostat i vy sami. Jestli se chcete vyhnout nákaze, je také dobé nechat se očkovat. To dělají hlavně lidé, kteří se denně dostávají do kontaktu s divokými zvířaty. A jak poznáte u takových, že mají vzteklinu? Dávejte si pozor a od zvířete se snažte uniknout. Jestliže jste byli v kontaktu s nakaženým zvířetem, navštivte lékaře.

Zdroj: https://www.petmd.com/cat/conditions/neurological/c_ct_rabies, https://www.cdc.gov/rabies/index.html, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13848-rabies, https://www.medicalnewstoday.com/articles/rabies, https://www.cdc.gov/rabies/prevention/index.html