Jaké nádobí byste nikdy neměli dávat do myčky?

Mýt nádobí v myčce je mnohem jednodušší a pohodlnější, než když ho budete mýt v ruce. Existují ale věci, které byste do myčky nikdy dávat neměli. Tyto chyby často děláme nevědomky ve snaze ušetřit si práci, kuchyňské nádobí se tím ale ničí a nenávratně poškozuje. Pokud tedy máte doma drahý sváteční servis po babičce, asi nebude nejlepší nápad ho při každé příležitosti skládat do myčky.

Plasty a nože myjte v ruce

I když se může zdát absurdní dávat do myčky plastové nádobí, dělá to tak spousta lidí. Bohužel to často vede k deformaci, která znemožní další používání. Ani příslušenství s teflonovým povlakem by se v myčce mýt nemělo, protože je velká pravděpodobnost, že se poškodí. Dáváte do myčky kuchyňské nože? Není divu, jejich mytí v ruce není zrovna nejpříjemnější. V myčce se ale rychleji otupí.

Doporučený článek:  Někteří uklízejí houbičku na nádobí zásadně do lednice. Tento zvláštní zvyk má jednoduché vysvětlení

Stejně na tom jsou i struhadla a škrabky na zeleninu. Ty se navíc ani nedají nabrousit. Šroubky a nýty v rukojeti rezavějí, což také přispívá ke ztrátě funkčnosti. Působením teplé vody a mycích prostředků se totiž narušuje povrchová vrstva oceli. Pokud mají navíc předměty dřevěnou či plastovou rukojeť, rychle se opotřebuje.

Na sklo je třeba speciální program

Pokud nemáte speciální program na mytí skla, mohou se na sklenicích po umytí v myčce objevit matné skvrny a šmouhy. Také byste měli používat kvalitní mycí přípravky. Vždy dodržujte pokyny od výrobce, abyste zjistili, zda je nádobí vhodné do myčky. Dřevěné nádobí a příslušenství raději myjte v ruce, jelikož dřevo může vlivem vysoké teploty popraskat. Možná to nebude zřetelné hned po prvním umytí, postupně se ale dost poškozuje.

Doporučený článek:  "Ty ještě zavařuješ, když existuje mrazák?" Nechápavě jsem se podívala na kamarádku

Do myčky nepatří kovem nebo zlatem zdobené nádobí. Starožitné servisy a zlacené sklo velmi rychle ztratí svůj půvab. Podobně dopadnou i ručně zdobené sklenice nebo nádobí s nalepeným či vypáleným obrázkem. Pokud do myčky dáte nádobí s glazurou, hrozí, že namočením v teplé vodě popraská.

Zdroj: https://www.today.com/food/21-things-you-should-never-put-dishwasher-t108971