Sporák patří mezi nejpoužívanější zařízení v kuchyni, také se nejčastěji zašpiní. Mytí každý den není problém, pokud víte, jak na to. Každá varná deska potřebuje jinou péči a někdy se nahromadí tolik špíny, že je velmi obtížné ji odstranit.
Jaké chyby by se při čištění sporáků neměly dělat?
Čištění plynového sporáku je asi nejobtížnější, zvlášť pokud se neprovádí pravidelně. Nejdříve z něj musíte sundat hořáky i rošty. Dejte je do vody s trochou mycího prostředku a nechte chvíli namočené. Nejprve se zbavte zbytků jídla, použít můžete houbičku s jemným čisticím prostředkem. Je třeba si dát pozor, abyste nepoškrábali povrch. Předem namočené části sporáku očistěte odmašťovačem a předtím, než je dáte zpátky na sporák, se ujistěte, že jsou části suché.
Indukční a keramickou desku budete čistit snadno. I taky ale platí, že se musí dodržet určitá pravidla. Před zahájením čištění se ujistěte, jestli je studený. Zbytky jídla odstraňte navlhčenou houbičkou. Pokud jsou nečistoty staršího data, můžete použít speciální škrabku. Poté desku vyleštěte suchým hadříkem nebo papírovým ručníkem.
Občas se stane, že z hrnce vyteče omáčka nebo voda
V tom případě je nutné jednat rychle. Pánev nebo hrnec postavte na jiný hořák a rychle a opatrně seberte zbytky jídla nebo rozlitou vodu. Dávejte si dobrý pozor, abyste nezpůsobili požár. V případě potřeby nalijte obsah hrnce do jiného a pokračujte ve vaření. Použití špinavého hrnce může způsobit nepříjemný zápach po celé kuchyni.
Pokud po ruce nemáte chemikálie na čištění sporáků, použijte domácí prostředky. Mezi takové patří ocet, který stačí nalít do rozprašovače a nastříkat na špinavý povrch. Nechte ho několik minut působit a otřete do sucha papírovou utěrkou. Můžete do něj přidat několik lžic jedlé sody a vytvořit pastu, kterou dejte na špinavá místa. Nakonec seberte papírovým ručníkem a otřete vlhkou houbičkou.
Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/tips/how-to-clean-a-stove-top/