Všichni ji známe, většina z nás z ní ale tvoří maximálně krásné věnce. Pampeliška obecná je rostlina, kterou najdete na mnoha místech. Zdobí louky, lesy i zahrady a má žluté okvětní lístky, které jsou velmi nápadné. Můžete ji ale použít také k léčení některých neduhů, například zklidní záněty kůže, podpoří vaše trávení nebo vyléčí infekci horních cest dýchacích.
Jak poznáte pampelišku? Je to plevel, který se rychle množí
Pampeliška je plevel, který se velmi rychle šíří. Stačí jen malý poryv větru, aby se její semena rozesela po celém okolí. Od mateřské rostliny se mohou dostat až do vzdálenosti 200–500 metrů. Pampeliška se většinou zaměňuje s jiným druhem. Jestli nevíte, jaký je mezi nimi rozdíl, stačí se podívat na jejich stonky. U pampelišky se květy objevují na jednom stonku a u druhého druhu rostou boční výhony, které jsou zakončené květy.
Pampeliška je rostlina, která nám může zajistit lepší zdraví. Stimuluje játra k produkci žluči, a tím pádem mohou lépe pracovat. Pampelišky zvyšují sekreci kyseliny v žaludku. Můžete ji využít v případě, že máte problémy s onemocněním žlučníku, nebo vám pomůže v boji proti rakovině. Extrakt si snadno vyrobíte a můžete ho používat kdykoliv. Pomůže také nemocné pokožce, pokud na ní máte ránu.
Pampeliška vás svými vlastnostmi může zbavit bolesti
Pampeliška je rostlina, která pomáhá proti bradavicím. Bojuje také proti suché pokožce a může být součástí různých domácích mastí. Pampelišková mast je pro většinu lidí první pomocí. Pomáhá také v boji proti cukrovce, protože obsahuje inulin, který patří mezi přírodní prebiotika. Ta pomáhají v regulaci metabolismu sacharidů v těle. Zpomalí také vstřebávání cukrů z jídla.
Pampeliška je vhodná v případě, že bojujete s přebytečnými kilogramy. Také čistí krev a s její pomocí se snadno dostanete z nemocí. Není ale vhodná pro každého. Pampelišku by neměly užívat těhotné nebo kojící ženy, ale také lidé, kteří mají problémy s překyseleným žaludkem nebo žaludečními vředy.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/dandelion-benefits