Jídelníček je při cukrovce klíčový. Diabetici se nemusejí vzdát veškerého ovoce

Život s cukrovkou přináší více omezení, než si někteří lidé myslí. Léto je v plném proudu, na každém rohu vidíte ovoce, které si lidé pěstují na zahradách. Po jakém ovoci ale mohou sáhnout právě diabetici? Potřebují komplexní sacharidy, žádné prázdné cukry. Nemohou podlehnout každé sladkosti, kterou uvidí. I pro ně je ale vhodné ovoce.

Diabetici si na jinou stravu brzy zvyknou

Cukrovka omezuje nemocného člověka v mnohém. Během několika týdnů si musí zvyknout na novou stravu, která neobsahuje jednoduché cukry. Naopak dopřávat si musí potraviny, které jsou nejen zdravé, ale také doplní další minerály a živiny. Při cukrovce je důležité sledovat metabolismus. Lidé musí jíst pravidelně alespoň 5–6× denně.

Doporučený článek:  Nedostatkem slunce trpí celé tělo. Klíčový vitamín mnohdy nedoplní ani nejdražší léky

Jestliže jim v krvi stoupne hladina cukru, vyprodukuje se velké množství inzulinu. Tím se zhorší metabolismus sacharidů. Proto je vhodné jíst malé porce, které doplní komplexní sacharidy. Hladina cukru nebude tolik kolísat a diabetik může žít život jako před diagnózou. Onemocnění se může projevit v útlém věku, ale přijít může až v dospělosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Kde najít komplexní sacharidy?

V jakých potravinách najdete komplexní sacharidy? Jestliže se objeví hlad, často saháme po potravinách, které nejsou pro naše tělo vhodné. Proto je potřeba přijímat komplexní sacharidy. Tím pádem do těla dostaneme také tuky nebo bílkoviny, které jsou důležité pro správné fungování orgánů. Pravidelně dělejte přestávky mezi jídly a nechte si vytrávit. Pro diabetiky jsou vhodné potraviny jako například ovesné vločky.

Doporučený článek:  Nedostatek vitaminu C dá tělo rychle najevo. Pozor na varovné příznaky

Kromě toho na cukrovkářský jídelníček patří celozrnné pečivo, krupice nebo hnědá rýže. Celozrnné těstoviny jsou ideální přílohou, ale pouze v omezeném množství. Jakmile budete mít vyživený mozek, můžete myslet také na další látky, které vaše tělo potřebuje. Mezi ovoce, které diabetici mohou jíst, patří jahody, ze zeleniny je vhodná okurka nebo rajčata.

Zdroj: https://www.cdc.gov/diabetes/basics/diabetes.html, https://medlineplus.gov/diabeticdiet.html, https://www.medicalnewstoday.com/articles/diabetes-and-metabolism, https://medlineplus.gov/ency/imagepages/19529.htm, https://www.everydayhealth.com/type-2-diabetes/best-fruits-for-diabetes/