Kočky milují kartonové krabice a vědci prozradili proč. Důvod je docela jednoduchý

Kdo má kočku, ten to ví. Kdo ne, tomu to snadno vysvětlíme: kočky prostě milují kartonové krabice bez ohledu na jejich barvu a velikost. Jak se ukazuje, za tímto zvláštním chováním stojí snadné vysvětlení, které vědci odhalili.

Po krabicích se mohou utlouct

Jakmile kurýr doručí balíček do bytu, kočka už obvykle číhá za rohem. Když začnete balíček rozbalovat, přijde o něco blíž a je patrné, že jste upoutali její zájem. Jakmile objednané zboží vyndáte a prázdný karton odsunete stranou, rozběhne se a skočí do krabice. Pak tam s předením zůstane sedět klidně celé dlouhé hodiny.

Doporučený článek:  Pes vegetarián: nový trend převrací dosavadní styl krmení, odborníci ale mají jasno

Kočičí láska ke kartonovým krabicím byla zaznamenána v nesčetném množství fotografií a videí, které lze na internetu najít. Tato z lidského hlediska bizarní vášeň zaujala i vědce a rozhodli se ji blíže prozkoumat.

Zdroj obrázku: Freepik

Na co přišli odborníci?

Tento fenomén se rozhodli prozkoumat odborníci z Ultrechtské univerzity. Dva týdny vědci sledovali kočky žijící ve zvířecím útulku. Během výzkumu došli k závěru, že kočky s kartonovými krabicemi se lépe a rychleji přizpůsobují svému okolí. Krabice, která vašeho mazlíčka zakryje a umožní mu bezpečný výhled do okolí, zjevně dodává kočkám pocit bezpečí a snižuje hladinu stresu.

Doporučený článek:  Ledová káva osvěží a na tělo účinkuje stejně jako horká varianta

Ideální úkryt a teplota

Dobře, ale proč zrovna krabice? Vždyť kočky mají přeci obvykle vlastní pelíšek nebo košík, kam se mohou snadno schovat. Ukazuje se ale, že kočkám vyhovuje tento přírodní materiál a mají také rády vyšší teplotu, která se v krabicích snadno vytvoří zahříváním jejich vlastního těla.

Pokud tedy máte kočku, která občas potřebuje trochu klidu třeba od dětí nebo od hlučného prostředí bytu, může být dobrým nápadem pořídit jí právě kartonovou krabici. Uděláte jí radost a dopřejete jí možnost odpočinku. Myslete i na to, že každý domácí mazlíček také potřebuje klid a čas pro sebe a ne vždy musí mít náladu na mazlení.

Zdroj: https://www.telegraph.co.uk/news/health/pets-health/11392116/Why-do-cats-love-chilling-out-in-boxes-so-much-Scientists-could-have-the-answer.html