Kočky na své jméno slyší, rozpoznají hlas svého páníčka

Kočky jsou známé svou lhostejností vůči lidem. Téměř každý kočičí majitel může potvrdit, jak snadno dokážou kočky ignorovat volání. Studie však říkají, že kočky velmi dobře vědí, kdy na ně voláme.

Kočky dokážou rozeznat hlas svého majitele

Byl proveden výzkum, kdy vědci opakovaně říkali kočkám čtyři slova, která zněla podobně jako jejich jména, dokud si na ně kočky nezvykly a nepřestaly reagovat. Dále majitelé uvedli skutečná jména a vědci zkoumali, zda je jednotlivé kočky, i když žijící mezi jinými kočkami, dokážou rozlišit. Kočky měly výraznější reakce na svá vlastní jména, když na ně volali jejich majitelé. Mňoukaly nebo pohybovaly ušima, hlavami a ocasy.

Doporučený článek:  Pravidelný úklid domácnosti prospívá mysli a zdraví

Výzkumníci také nechali lidi, kteří dané kočky neznali, aby na ně volali jmény. I když byly reakce méně výrazné, než když na ně volali majitelé, stále se zdálo, že kočky rozpoznaly svá jména. Britský biolog tvrdí, že studie jasně ukazují, že mnohé kočky reagují na svá vlastní jména, když na ně volají majitelé. Stejný biolog tvrdí, že je méně přesvědčen, že kočky dokážou rozpoznat svá jména, když na ně mluví někdo jiný.

Doporučený článek:  Tradičním lékem na nachlazení je cibulový sirup, česnek i husí sádlo
Zdroj obrázku: Freepik

Je zapotřebí více výzkumů

Vědci si myslí, že je naprosto možné, že některé kočky jsou schopny zaměnit jeden lidský hlas s druhým. K potvrzení tohoto tvrzení by však bylo třeba provést více testů. Některé kočkovité šelmy v experimentech pravděpodobně spojovaly svá jména s některými odměnami nebo tresty. Myslí si, že je nepravděpodobné, aby kočky chápaly, že tyto zvuky jsou k nim připojeny jako jednotlivci.

Neexistuje žádný důkaz, že kočky mají schopnost rozpoznat sebe sama, jak jsme toho schopni my lidé. Takže pochopení jejich jména je odlišné od toho našeho. Přesto může být možné naučit kočky rozpoznat jiná slova. Jestli by to mohlo umožnit lidem trénovat kočky, aby reagovaly na příkazy, jako to dělají psi, je jiná věc. Britský biolog však tvrdí, že kočky jsou stejně dobré při učení jako psi. Jednoduše nejsou tak ochotné ukazovat to svým majitelům.

Zdroj: https://link.springer.com/article/10.1007/s10071-013-0620-4, https://www.sciencedaily.com/releases/2022/10/221025090458.htm, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0376635716303424, https://www.science.org/content/article/cats-rival-dogs-many-tests-social-smarts-anyone-brave-enough-study-them