Kompost se vejde na každou zahradu a poskytne cenné hnojivo

Kompost z rostlinných zbytků je levný a efektivní způsob, jak získat plnohodnotné organické hnojivo pro naši zahradu. Dodává rostlinám živiny a zlepšuje celkovou kvalitu půdy. Jak vyrobit kompost z rostlinných zbytků a jak jej využít? Všichni nadšení zahradníci si jistě rádi vyrobí kompost, aby dosáhli velkolepých výsledků na svých záhonech.

Co do kompostu házet?

Ke kompostování lze využít jakýkoliv rostlinný odpad. Mimo jiné můžete využít posekanou trávu, listí ze stromů a keřů, zbytky okrasných rostlin a zeleniny (bez příznaků plísní), plevel, zbytky ovoce, malé větve a velké větve rozdrcené na piliny, slupky ze zeleniny a ovoce a podobně. Kompost by měl být situovaný na mírně zastíněném místě chráněném před větrem.

Doporučený článek:  Starý chléb je hřích vyhodit. Ostřílení zahradníci pro něj našli dokonalé využití

Kompost se používá k hnojení zahradních rostlin, a to jak zeleniny, tak ovocných stromů a keřů nebo okrasných rostlin. Můžete ho využít i k mulčování půdy pod rostlinami nebo jako substrátovou složku pro zeleninové plodiny. Hotový kompost by měl mít tmavě hnědou barvu a charakteristickou zemitou vůni. Zralý kompost by měl být také sypký a snadno absorbovat vodu. Rozklad kompostu ze zbytků rostlin trvá asi 10 až 12 měsíců.

Zdroj obrázku: Freepik

Dá se využít jako substrát

Použití kompostu jako hnojiva je jedním z nejlepších a nejjednodušších způsobů, jak hnojit půdu v zahradě. Je to proto, že je plný přirozených živin, které půda potřebuje. Připravený kompost lze použít jako substrát pro rostliny v květináčích. Po umístění výhonků do vlhkého kompostu snáze zakoření a lze je rychleji přesadit na cílové místo.

Doporučený článek:  Kopřivový hnůj je levným hnojivem pro zeleninu i květiny

Na rozdíl od syntetických hnojiv, která vyžadují velmi pečlivá dávkování, přírodní kompost s sebou nenese riziko přehnojení. Rostliny samy rozhodují o tom, kolik organické hmoty chtějí využít. Kompost můžete využívat po celou sezónu, nejlepší ale je sáhnout po něm na podzim nebo brzy na jaře. Mezi záhony nebo pod rostliny stačí nasypat tenkou vrstvu. Příliš silné zarytí do půdy by mohlo poškodit jeho strukturu.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/yard/compost/how-to-compost/