Chytré technologie pomáhají udržet obyvatele ve vesnicích a malých městech

Města budoucnosti, chytré vesnice – co vše nás čeká a jaká jsou jejich specifika? Myslíte si, že v budoucnu vesnice vymizí? Mýlíte se. Z vesnic se postupně stanou tzv. chytré vesnice, kde bude radost žít.

Odlehlé vesnice se vylidňují, mladí lidé jdou za studiem a prací do větších měst. Pro založení rodiny si často vybírají právě vesnice, ve kterých vyrostli, ale často je lákají i malá města. Jak tedy zamezit vylidňování vesniček a jejich postupné vymizení?

Co jsou to chytré vesnice?

Byla vyvinuta definice chytrých vesnic: jedná se o vesnice nebo místní komunity, které denně využívají digitální technologie a inovace, čímž zlepšují kvalitu života v obci a okolí.

Doporučený článek:  Stůl plný dobrého jídla láká i čtyřnohé mazlíčky. Některé pochoutky je ale mohou i zabít
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké technologie mohou v chytré vesnici lidé využívat?

S chytrými technologiemi ve vesnicích jsou napřed ve Finsku a Slovinsku. Od nich bychom se měli učit. Ve vesnicích, ze kterých se lidé houfně stěhovali, začali modernizovat určité systémy. Pomáhají si například QR kódy, které mají na nejdůležitějších místech obce. Zřídili dětem školní taxíky pro snadný přesun do školy a zpět. Otevřeli sezónní kavárnu pro občany i návštěvníky vesnice. Nechali si například postavit sportovní halu, tkalcovskou dílnu, opravnu kol, klubovnu či knihovnu, aby lidé z vesnice měli i kulturní a sportovní využití. Také touto cestou uspokojí mnoho turistů, kteří se do vesnice přijedou podívat. Tím samozřejmě podpoří podnikatele ve vesnici a ti se pak nemusí stěhovat pryč za prací.

Doporučený článek:  Pokojovky pěstované pouze ve vodě jsou nenáročné a zároveň vytvoří zajímavou dekoraci

Jak přejít k akci „chytrá vesnice“ a zamezit tak vylidňování?

Vedení vesnice si musí v prvé řadě uvědomit její slabiny. Proč a za čím lidé odcházejí? Co jim ve vesnici schází? Nejlepším způsobem, jak se dozvědět otázky na tyto odpovědi, je udělat veřejný dotazník pro místní obyvatele. V něm se vedení města dozví nejzásadnější překážky, které vesnici brzdí. A bude tak schopno na nich pracovat.

Nové „chytré“ technologie mohou pozitivně přispět ke změnám v oblastech, jako jsou ochrana životního prostředí, komunikace mezi obyvateli (sociální sítě, dostupnost internetu). Určitě tyto technologie přispějí i v oblasti kultury, sportu, podnikání a celkové kvality života obyvatel vesnic.

Zdroj: https://www.iberdrola.com/innovation/smart-village-smart-towns