Kopřiva působí příznivě na pokožku a uleví při bolesti

Kopřivu většina z nás vnímá jako plevel, který najdeme na každém kroku. Les, louka, zahrada nebo městský park – všude na nás bude číhat, aby nás mohla popálit. Zvlášť malé děti popálení nevnímají dobře, na druhou stranu si tak kopřivu lépe zapamatují. Není to totiž pouze plevel, ale hlavně léčivá rostlina, kterou můžete využít v případě zdravotních problémů.

Už naše babičky věděly o účincích kopřivy

Kopřiva umí pomoci našim vlasům, nehtům i pokožce jako takové. Jedná se o rostlinu, která je známá po celém světě. I když ji většina pěstitelů nebo zahrádkářů považuje za plevel, může být užitečná. Můžete ji také použít jako lákadlo pro některé druhy motýlů a může být součástí krmiva pro hospodářská zvířata.

Doporučený článek:  Srpen v kuchyni patří nektarinkám a broskvím

Kopřiva pálí proto, že je pokryta žahavými chloupky, které píchají při kontaktu s pokožkou. Může to být pouze letmý dotek, ale žahání kopřivy pocítíte ihned. Z kopřivy se po kontaktu vylučují látky, jako je kyselina mravenčí a další. Následkem jsou pak puchýře, otoky nebo podrážděná pokožka. Během několika dní ale zmizí a nemusíte se ničeho obávat.

Zdroj obrázku: Freepik

V kopřivě najdete mnoho živin

Většinou se používají listy a kořeny kopřivy, které obsahují mnoho živin, například vitamin A, C, K nebo vápník, hořčík, fosfor nebo draslík. Kromě toho v ní najdeme ještě spoustu kyselin, například palmitovou, linolovou a další. Složky v kopřivě působí jako antioxidanty a mohou pomoci naší pokožce pomaleji stárnout a chrání například před rakovinou nebo jinými nemocemi.

Doporučený článek:  Zdraví celého těla je uloženo ve střevech. Nevhodný jídelníček nezůstane bez následků

Již ve starém Egyptě používali kopřivu k léčbě různých onemocnění, jako je například artritidy nebo bolesti v kříži. Hodí se také na záněty, protože obsahuje spoustu látek, kterými je léčí. Hodit se může také na léčbu zvětšené prostaty nebo lidem majícím problémy s močovými cestami. Tradičně se pak používá k léčbě vyššího krevního tlaku nebo k regulaci hladiny cukru v krvi.

Zdroj: https://www.mountsinai.org/health-library/herb/stinging-nettle, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1631074816300790, https://www.healthline.com/health/stinging-nettle-rash, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9253158/, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-nettle-leaf