Každý z nás už určitě vyzkoušel různé druhy léků. Způsob použití léčiv je jasně popsaný v příbalovém letáku, ale nemusíte tam najít veškeré informace, které budete potřebovat. Některé léky se totiž nemohou kombinovat s některými potravinami. Mnoho lidí ale letáky nečte vůbec, takže se mohou dostat do zdravotních komplikací.
S čím rozhodně léky nekombinovat?
Některé léky by se rozhodně neměly kombinovat například s kávou. I když ji většina z nás často pije, někteří dokonce pravidelně, pokud užíváte léky, neměli byste to s kávou přehánět. Kofein totiž interferuje s absorpcí účinných látek v lécích, což znamená, že pokud si vezmete léky a po chvíli si dáte kávu, vůbec nemusí fungovat. Mnoho léků má ve svém složení kofein, takže byste neměli tělu dodávat ještě více této látky.
Dalším nápojem je samozřejmě alkohol. Každý, kdo měl někdy nějaké léky a kombinoval je s alkoholem, mohl si všimnout, že léky nefungují správně, nebo dokonce vůbec. Pokud si na bolest hlavy dáte Paralen, který zapijete sklenicí piva, není divu, že vás bolí stále. Rozhodně alkohol nezkoušejte v kombinaci s léky na bolest nebo antibiotiky.
Chybovat můžete s vlákninou nebo citrusovými šťávami
Citrusové šťávy mohou mít velký vliv na účinky léků, které zrovna berete. Citrusové ovoce totiž obsahuje furanokumarin, který naruší vstřebávání účinných látek. Proto pokud berete nějaké léky na předpis, raději se vyhněte pomerančům, citronům nebo limetkám. Vhodný není ani grapefruit.
Zapomeňte také na potraviny, které jsou bohaté na vlákninu. Sice je pro naše tělo velmi zdravá, pokud jste ale nemocní a berete léky, může naopak uškodit. Vláknina snižuje jejich vstřebávání, a proto nebudou mít takový účinek. Raději se vláknině vyhněte nebo ji konzumujte v minimálním množství a v době, kdy léky neberete.
Zdroj: https://www.aarp.org/health/drugs-supplements/info-2022/food-medication-interaction.html