Kromě brousku a ocílky pomůže nabrousit nůž také hrnek

Mnozí z nás to znají více než dobře. Obvykle samozřejmě nemáme jen jeden nůž, ale nože používáme různé k různým účelům a ony se postupně otupují. Místo toho, abychom včas zasáhli a nechali je naostřit, je však používáme tak dlouho, až své řezací a krájecí schopnosti v podstatě zcela ztratí. Pokud však například máte návštěvu, pro kterou potřebujete uvařit, již téměř za dveřmi, je dobré vědět, jakým způsobem tuto situaci rychle vyřešit.

Jak poznat, že nůž ztrácí svou ostrost

Samozřejmě v extrémním případě již nožem nerozkrojíte nic, a pokud ano, jen s námahou a nevalným výsledkem. Tehdy je více než zřejmé, že nůž volá po nabroušení. Nože se však tupí postupně, a to jak používáním, tak také například nedostatečným umytím a osušením, používáním příliš horké vody nebo nevhodným skladováním, při kterém přicházejí do kontaktu s dalšími předměty.

Doporučený článek:  Hliníková fólie na klice odradí zloděje od vloupání do bytu
Zdroj obrázku: Freepik

Abyste včas zjistili, že váš nůž potřebuje naostřit, doporučují odborníci provést test s papírem. Kousek papíru držte ve svislé poloze a opatrně jej rozřízněte. Ostrý nůž udělá bez námahy ostrý a čistý řez, zatímco již ztupený se do papíru jen s obtížemi zakousne nebo způsobí jeho potrhání.

Brousek a ocílka

Řada lidí má doma alespoň základní pomůcky k údržbě čepelí, a to brousek a ocílku. Brousek bývá obvykle menší, s kolečky s brusným kamenem, přičemž protahováním nože mezi nimi dochází k broušení. Výhodou této metody je, že je k čepelím šetrná. Pokud jde o ocílku, jejím účelem není nůž nabrousit, ale zbavit čepel nechtěných drobných zakřivení a ohnutí, která mají negativní vliv na kvalitu řezu.

Doporučený článek:  Proti bramborové plísni na rajčatech působí cibulový postřik
Zdroj obrázku: Freepik

Když brousek nemáte

Pokud brousek doma nemáte nebo jste někde, kde k němu nemáte přístup, můžete vyzkoušet postup, který používaly již předchozí generace. Potřebovat budete pouze keramický hrnek, který otočte dnem vzhůru. Spodní část hrnku totiž bývá bez glazury a hranu lze pro broušení dobře využít. Samozřejmě nelze očekávat výsledek jako od profesionálního nožíře, ale v nouzi vám poslouží a nůž budete moci používat. Ostří přiložte naplocho na hranu a rychlými tahy po ní přejíždějte, přibližně desetkrát z každé strany. Nezapomeňte pak čepel opláchnout pod studenou tekoucí vodou.

Zdroj: https://www.cooksillustrated.com/articles/218-how-to-sharpen-kitchen-knives