Prokletí jménem jojo efekt: díky několika zásadám se tohoto strašáka bát nemusíte

Honba za dokonalou postavou je téma, které se probírá všude na světě. Za postavou snů se honí nejen ženy, ale také muži. Víte, co je jojo efekt a jak může nastat? Mnoho lidí věří reklamám, které slibují vysoký úbytek kilogramů za krátkou dobu. Bohužel opravdu se může stát, že zhubnete, za několik měsíců ale můžete mít zpět nejen stejnou váhu, ale také kilogramy navíc, pokud se vrátíte ke stravování, jaké jste měli předtím.

Jak jojo efektu zabránit?

Při takovém hubnutí navíc ztrácíme nejen tuky, ale také svaly, což je mnohem horší. Dostat zpátky svalovou tkáň není tak jednouché a stojí to mnoho námahy. Jojo efekt tak může nastat nejen špatnou dietou. Může to způsobit také půst, ať přerušovaný, nebo ten, kdy během několika dnů nejí vůbec.

Doporučený článek:  Během zimy udrží tělo v kondici oblíbené aktivity

Aby se při hubnutí svaly neztrácely, musíte držet nejen dietu, ale zapojit také cvičení, nejlépe takové, které vás bude dlouhodobě bavit a nevzdáte ho při prvním nezdaru. I po skončení diety je vhodné ve cvičení pokračovat, abyste svalovou hmotu nabrali a znovu se neztratila. Nesmíte se ale vrátit k neřestem, jako je alkohol, sladkosti nebo smažená jídla. Veškeré úsilí by přišlo vniveč.

Zdroj obrázku: Freepik

Změňte svůj život, postačí vynechat nezdravé potraviny

Jestli chcete nejen zhubnout, ale svou vysněnou váhu si také udržet, budete muset kompletně přehodnotit dosavadní styl stravování. Při hubnutí je nejdůležitější dodržovat kalorický deficit, což znamená, že výdej kalorií musí být větší než jejich příjem. Poslouchejte svoje tělo, které si samo řekne, kdy můžete přidat a kdy raději ubrat, a důležitý je také dostatečný spánek.

Doporučený článek:  Správně sestavený jídelníček dokáže zázraky. Tělo se obejde dokonce bez oběda

Nezdravé jídlo vyměňte za zdravé potraviny, hledejte takové, které je bohaté na bílkoviny a vlákninu. Zkuste se nejdříve vyhýbat sladkostem, alkoholu, bílé mouce a zpracovaným potravinám. Už takto malá změna může pomoci a po několika týdnech uvidíte výsledky. Velké množství zeleniny je základním pilířem zdravého životního stylu. Jídlo si dejte dvě hodiny před spaním a pokrmy rozdělte do pěti menších porcí.

Zdroj: https://www.bangkokhospital.com/en/content/lose-weight-without-yo-yo