
Zdroj obrázku: Freepik
Kysané zelí má své nezastupitelné místo v mnoha spížích. V seznamu zimních zásob nesmí chybět nejen pro svou charakteristickou chuť, ale i zdravotní vlastnosti. Příprava kysaného zelí není složitá, ale jeden špatný krok může vést k tomu, že budou všechny sklenice na vyhození. Na co byste si měli dát obzvlášť velký pozor?
Pozor na sůl
Mnoho lidí si při plánování zavařenin nedokáže představit, že by mezi nimi chybělo kysané zelí. Jeho příprava není složitá. Vše, co k ní potřebujete, jsou dobré ingredience, správné proporce a trocha času. Přesto může jeden chybný krok všechno zničit. Aby proces kvašení vůbec proběhl, musíte nakrájené zelí posypat solí. A právě s ní bychom měli být opatrní.
Pokud zelí přesolíme, bohužel budeme muset všechno vyhodit. Nejde jen o to, že chuť bude velmi vzdálená od té, jakou by kysané zelí mělo mít. Přesolené zelí může uškodit zejména lidem trpícím vysokým krevním tlakem nebo jinými nemocemi, při kterých není doporučeno užívat větší množství soli.

Jak poznat zkažené zelí?
Přesolením kysaného zelí se může změnit i jeho barva. Pokud vidíme, že je zelí hnědé nebo šedé, ani bychom ho neměli ochutnávat. Totéž platí o situaci, kdy si při otevření sklenice všimneme zvláštního povlaku, který vydává nepříjemný zápach. Ochutnávka zkaženého kysaného zelí může mít za následek dokonce i otravu.
Kysané zelí, které je nezávadné, je ceněné pro vysoký obsah vitamínu C. Kromě něj obsahuje i další vitamíny (zejména ty ze skupiny B a vitamín K) a minerály, jako je draslík, vápník, fosfor, síra, hořčík a fluor. Dále v něm najdeme enzymy, antioxidanty, vlákninu a probiotika. Nejlepší je připravit si vlastní kysané zelí, jelikož to kupované je často sterilizované a obsahuje zbytečná aditiva a konzervanty. Může být ředěné vodou a dochucené octem. Pokud už sáhnete po tom kupovaném, vždy pečlivě čtěte složení.
Zdroj: https://www.healthycanning.com/home-canned-sauerkraut