V zimních měsících na botách zůstávají nejen mokré skvrny, ale také stopy od posypové soli. Jestli nemáte boty ošetřené od začátku, budete si muset se skvrnami poradit. Můžete k tomu použít domácí prostředky, ale první pravidlo zní, že musíte jednat rychle.
Máte nové boty? Raději se o ně starejte
Sníh nebo sůl na botách může ulpíval i při běžné cestě do obchodu nebo do práce. Jak ale začít s odstraněním soli? Musíte tak udělat co nejrychleji. Jinak bude odstranění skvrn od soli velmi náročný proces. Vlhkým hadříkem pak otřete kožené boty. Zbavíte se tím největšího nánosu špíny a dalších nečistot. Poté sáhněte po papírových utěrkách a přiložte je na špinavá místa. Vlhkost společně se solí se do nich snadno vsáknou.
Poté nechte boty volně uschnout, ale nikdy je nedávejte na topení nebo blízko jiného zdroje tepla. Kožené boty by se mohly snadno zdeformovat a potom už vám nějaká sůl bude jedno – boty budou zničené. Někdy stačí jen utěrky a máte po skvrnách. Jestli to ale nefunguje, budete muset přejít k dalšímu kroku, kterým je použití obyčejné vody. Použít můžete roztok vody a octa v poměru 2 : 1, ale ocet je v tomto případě zbytečný.
Na semišové boty budete potřebovat jiné triky
Kožené boty máme za sebou a nyní je potřeba se zaměřit na ty semišové. Jedná se o mnohem citlivější materiál, a proto na něj nemůžete použít to samé, co na koženou obuv. I tady ale můžete boty vysušit papírem. Poté si vezměte starý zubní kartáček a přejíždějte po povrchu boty jedním směrem. Takto boty vykartáčujete.
Na sůl ale můžete použít také polovinu cibule. Berte to ale jako poslední variantu. Pokud chcete podobným problémům předcházet, stačí jen obuv pravidelně impregnovat prostředky, které ji ochrání. Zakoupíte je v každém obchodě. Někdo používá také domácí metody, použít na impregnaci můžete například lůj nebo vepřové sádlo. Dávejte si ale pozor, abyste si obuv nezničili.
Zdroj: https://pedilop.com/how-to-protect-leather-shoes-from-snow-and-salt/