Levandule je ideální pro pěstování na balkoně

Levandule skutečně patří k nejkrásnějším bylinkám. I když je typická pro pole, neznamená to, že nemůže s úspěchem růst i na vašem balkoně. Levandule pochází ze Středomoří, kde je zvyklá na hodně slunce a velké výkyvy v přísunu vody. Potřebuje tedy skutečně jen minimální péči. Levanduli stačí postavit na slunné místo a občas zalít. To je doslova vše a odmění se vám krásnými květy.

Pěstování levandule na balkoně

Levanduli si nejčastěji kupujeme jako mladou, ale roste velmi rychle, takže je vhodné rovnou jí pořídit dostatečně velký květináč nebo truhlík. Také je dobré naučit se levanduli pravidelně zastřihovat – bude pak bohatěji kvést a nebude tak obrovská. Ostříhat levanduli není nic obtížného. Na kvalitní střih vám postačí obyčejné zahradní nůžky. Mladé rozvětvené keříky lze sestřihnout až na 5 cm, u starších rostlin je možné zkracovat asi do poloviny loňských přírůstků.

Doporučený článek:  Mléčné výrobky potřebují specifické podmínky ke skladování

Zemina

Pro levanduli se hodí půda s neutrálním nebo mírně zásaditým pH a s vysokým obsahem vápníku. Měla by být také lehká a dobře odvodněná s dostatečným množstvím drenáže, protože levandule nesnáší přemokřenou půdu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak o levanduli pečovat na podzim?

Levandule kvete skutečně dlouho – celou řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen, ale po odkvětu je třeba vzít do ruky opět nůžky. Stačí však zastřihnout jen odkvetlé části. Poté je vhodné levanduli přesunout na chladnější místo v domácnosti a zazimovat ji. Na jaře pak bude opět plná síly.

Doporučený článek:  Při správném skladování si káva uchová aroma i chuť

Využijte květy k posílení zdraví

Sušená levandule obsahuje silice, které pomáhají při hojení ran, zánětů a vředů. Také dovede uvolnit bolest při revmatu a levandulový olej je výborným pomocníkem při migréně. Inhalace květů v horké lázni vám pomůže léčit nemoci dýchacího ústrojí, jako je astma či kašel. Tuto léčivku tedy můžete využít i v rámci zdravotní terapie.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/lavender/growing-lavender-in-pots.htm