Postřik z tabáku je účinný proti mšicím v zahradě

Když navštíví zahradu mšice, může být rychle zle. Během několika málo dní mohou rozmnožené kolonie těchto škůdců zlikvidovat veškerou úrodu, nezastaví se před ničím. Sají rostlinné šťávy ze sazenic, ovocných keříků i stromů, přičemž mohou napadat i balkónové nebo pokojové rostliny. Při pohledu na pokroucené listy a zvýšené množství mravenců, které láká sladká medovice, není radno čekat a musí se zasáhnout. Velmi efektivním prostředkem je tabákový postřik. Jak se vyrábí a aplikuje, na co se nesmí používat?

Mšice jsou metlou zahrad

Jak se vůbec na záhony nebo na zahradu mšice dostanou? Ve střední Evropě žije více než osm stovek druhů mšic, přičemž se jedná povětšinou o parazitický hmyz, který saje rostlinné šťávy a způsobuje rozvoj různých chorob, které přenáší. Nadto vylučuje medovici, která láká mravence, k tomu vede k houbovým onemocněním. Mšice se mohou na zahradu dostat velmi snadno, jedná se totiž o polokřídlý hmyz, v době nedostatku potravy se rodí okřídlení jedinci, kteří přeletí na další rostlinu. Samičky kladou až sto vajíček, kolonie se mohou během jedné sezóny obnovit až šestnáctkrát.

Doporučený článek:  Okurky porostou lépe vedle vhodných rostlin v záhoně
Zdroj obrázku: Freepik

Tabákem proti škůdcům číslo jedna

Vzhledem k rozmnožovacímu potenciálu kolonie mšic je radno se zásahem neotálet. Velmi účinnou zbraní je tabák, z něhož lze připravit domácí postřik. Pro výrobu se musí vysypat tabák asi z 12 cigaret, případně zakoupit sypaný v sáčku. Sušený tabák se vloží do skleněné nádoby, zalije se horkou vodou o teplotě 70–80 stupňů Celsia (na 50 gramů sušeného tabáku cca půl litru vody). Roztok se nechá louhovat, poté se přecedí přes plátýnko a může se použít.

Doporučený článek:  Černý bez je skutečný poklad pro zdraví. Ve sladkém sirupu si ho zamiluje celá rodina

Aplikace tabákového postřiku

Před samotnou aplikací se musí roztok naředit jedním litrem vody, následně se směs přelije do láhve s rozprašovačem a může se stříkat na postižené rostliny, okrasné a kulturní rostliny. Roztok se musí rozprostřít na listy z obou stran, navíc se musí proces opakovat hned po dvou nebo třech týdnech, aby nedošlo k vylíhnutí dalších larev. Tabákový postřik není vhodný k použití na květy, protože může likvidovat také včely.

Zdroj: http://ephytia.inra.fr/en/C/10958/Tobacco-Pests-aphids-whiteflies-and-Sooty-mould