Lišky obohatí jídelníček o typickou chuť a živiny

Lišku obecnou poznají i ti, kteří se houbaření nevěnují. Tyto houby se velmi často používají v restauracích k výrobě omáček a dalších pochoutek, které si můžete objednat. Je to běžná lesní houba, kterou mají v oblibě hlavně ti, kteří se v houbách vyznají a umí ocenit nejen jejich chuť, ale také vlastnosti, které našemu tělu přináší. Nyní přichází čas, kdy si lišky můžete sami nasbírat a užít si jejich chuť i doma.

Když je nenajdete v lese, koupíte je v obchodě

I když si lišky můžete nasbírat v lese, pro někoho bude jednodušší si je koupit. V obchodech je najdete také naložené. Jsou tak vynikající pochoutkou nejen do omáček. A jak vlastně liška obecná vypadá? Je to malá houba, kterou poznáte podle její žluté barvy. Má průměr klobouku asi 1–7 cm. Klobouky jsou ploché, až poté se tvarují. Jejich velikost závisí na tom, jestli rostou ve stínu, nebo na slunci.

Doporučený článek:  „Takhle zeleninu vážit nesmíte, okrádáte tím obchod,“ hádaly se dvě zákaznice v supermarketu

Jestliže se chystáte do lesa, je nutné znát další její rysy a vlastnosti, abyste místo lišky nesebrali jinou houbu, která může být jedovatá. Lišky totiž patří mezi nejzdravější houby, které u nás můžete najít. Můžete je jíst hned, nemusí se předvařovat. Najdete v nich spoustu prospěšných látek, proto se vyplatí je alespoň vyzkoušet, i když houby moc nejíte.

Zdroj obrázku: Freepik

Co všechno najdete v lišce?

Ve složení lišky obecné najdete například kyselinu, která se používá k léčbě virové rakoviny. Lišky tak mohou pomoci při zdravotních problémech, které se netýkají pouze rakoviny. Obsahují totiž vitamin A, B1 nebo C a díky tomu se hodí na posílení imunitního systému. Také v nich najdete prvky, jako je želeno, vápník nebo síra. Z 90 % jsou lišty tvořené vodou a zbytek jsou bílkoviny, tuky a sacharidy.

Doporučený článek:  Černý pepř ochutí každé jídlo. Na tělo působí příznivě

Mohou je jíst hlavně lidé, kteří se snaží udržet si štíhlou postavu, protože na 100 g čerstvých lišek připadá pouze 38 kcal. Hodí se také pro vegetariány, protože obsahují málo bílkovin, které právě tito lidé nekonzumují. Obsahují ale vlákninu, které pomůže nejen ke správnému trávení, ale také dodá pocit sytosti.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chanterelle-mushrooms, https://www.britannica.com/science/chanterelle, https://www.healthline.com/nutrition/chanterelle-mushrooms, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29256843/, https://www.researchgate.net/publication/306167646_Cantharellus_cibarius_-_Culinary-medicinal_mushroom_content_and_biological_activity