Jaro je ideální pro sázení lilií. Kvést mohou po dlouhé měsíce

Lilie jsou krásné květiny, které mohou dělat radost nejen na vašich zahradách, ale také ve vázách. Jsou velmi oblíbené, protože mají intenzivní vůni a přinesou do domova mnoho radosti. V jaké době ale lilie vysadit, aby se jim opravdu dařilo, a jak jim připravit kvalitní půdu? O lilie je potřeba se hodně starat, protože jedině tak budou zdobit vaši zahradu celé léto.

Kdy je nejvhodnější doba k sázení lilií?

Můžete si dokonce vybrat mezi dvěma termíny – buď je vysadíte na jaře, nebo na podzim. Pro většinu odrůd ale bude lepší, když je vysadíte na jaře. Rostlina bude mít čas více zakořenit a bude připravená na zimní teploty, které musí přežít. Samotná výsadba by se měla provést od dubna do května. Je nutné mít plán, abyste měli všechno připravené.

Doporučený článek:  Oblíbené koření promění šálek kávy v dokonalou harmonii chutí. Vysoký cholesterol bude minulostí

Vysazení lilií na jaře má také praktický důvod. Můžete si vybrat mezi mnoha druhy v zahradnictví. Dávejte si ale pozor, jaké druhy vybíráte, protože rostliny mohou mít různé choroby nebo zabarvení. Lilie pak vysaďte hned po jejich nákupu. Pro lilie ale připravte kvalitní půdu, je nutné to udělat již dva týdny před samotným vysazením. Do půdy dejte vícesložkové hnojivo, které bude obsahovat dusík, draslík a fosfor. Půdu ještě předtím překypřete.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak lilie zasadit?

Lilie potřebují úrodnou půdu, která bude mít mírně kyselé pH. Proto důkladně vybírejte místo, kde je budete mít zasazené. Pokud je vysadíte do trsů, budou ještě krásnější. Ve stínu rostliny nebudou působit tak velkolepě, proto je dobré je dát na slunce. Půdu upravte a odstraňte případný plevel, aby rostlina měla možnost dobře růst. Lilie pak zasaďte do jam, které by měly být hluboké 10–15 centimetrů.

Doporučený článek:  Hnědnutí tújí může souviset s nedostatečnou péčí

Mezi jednotlivými rostlinami pak nechte vzdálenost 25 centimetrů, aby měly prostor. Záleží znovu na konkrétní odrůdě. Cibulky zakryjte půdou a nezapomeňte vydatně zalévat. V místech, kde máte lilie, je dobré nemít příliš vlhkou půdu, protože rostliny nesnesou bahno.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/lilies