Tloustnutí i vysoký tlak: nahraďte jednoduché sacharidy zdravější variantou, možností je mnoho

Sacharidy jsou chemické sloučeniny, které našemu tělu dodávají energii pro každodenní fungování. Je ale třeba mít na paměti, že nadměrné množství sacharidů není zdravé. Může způsobit rozvoj cukrovky 2. typu nebo onemocnění kardiovaskulárního systému, proto se vyplatí omezit jejich konzumaci a nahradit je zdravějším řešením. Co jíst místo sacharidů?

Sacharidy jsou pro tělo potřebné

Sacharidy dodávají tělu potřebnou energii a jsou základní lidskou živinou. Proto se nedoporučuje jejich úplné vyloučení ze stravy, zejména při vysoké fyzické aktivitě. Sacharidy navíc podporují činnost nervové soustavy a zlepšují koncentraci. Omezit bychom ale měli výrobky bohaté na jednoduché sacharidy, což je bílé pečivo, těstoviny z bílé mouky, brambory a rýže.

Doporučený článek:  Jak se správně vážit? Dodržujte tato pravidla!

Jednoduché sacharidy škodí zdraví nejvíce. Rychle zvyšují hladinu glukózy v krvi, ale také způsobují její rychlý pokles. Pokud se cukr nespálí pohybem, jeho nadbytek se transportuje z krevního řečiště do buněk, kde se přemění na tuk. Příliš mnoho této složky může vést k rozvoji hypertenze, cukrovky a obezity. Dalším typem sacharidů jsou komplexní sacharidy, které jsou považovány za zdravější.

Zdroj obrázku: Freepik

Co jíst místo jednoduchých cukrů?

Jednoduché sacharidy se poměrně dobře dají nahradit cizrnou. Ta je zdrojem hořčíku a vitamínů skupiny B, včetně kyseliny listové. Podporuje práci nervové soustavy, snižuje únavu a zlepšuje paměť. Dá se použít jako příloha nebo jako součást polévek a salátů. Slané svačiny nahradí arašídy, které obsahují mnoho cenných minerálů včetně draslíku a selenu.

Doporučený článek:  Zdraví v zimě posílí správný jídelníček, pohyb a dostatečný odpočinek

Skvělou přílohou místo rýže jsou zelené fazolky, které mají velmi málo kalorií, ale zato spoustu minerálů a vitamínu A. V nízkosacharidových dietách často narazíme na pokrmy z ryb, které obsahují omega-3 mastné kyseliny a snižují riziko vzniku neurologických a srdečních chorob. Poslední možností je květák, který skvěle chutná vařený, syrový i pečený. Nahradit může třeba brambory.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/325171