Lipové květy zatočí s nachlazením i nespavostí. Vyrazit na jejich sběr se rozhodně vyplatí

V teplých dnech vydávají nádhernou vůni, která se nese po celém okolí. Zároveň jsou ale lipové květy skvělým lékem. Jestli si z nich chcete vyrobit domácí léčivé přípravky, musíte se nejdříve pustit do jejich sběru. Jakmile je budete mít doma, výroba není nijak složitá a můžete získat jedinečný produkt, který posílí zdraví celé rodiny.

Co lipové květy obsahují?

Květy tohoto úžasného stromu obsahují velké množství flavonoidů, silice, hodně cukrů, slizovité látky, fytosteroly, třísloviny a mnoho organických kyselin, které jsou dobré pro naše tělo. Lipové květy se vždy sklízejí ručně za suchého počasí. Nikdy byste neměli sbírat ze stromů u silnice, protože květy dobře absorbují škodlivé látky z výfuků.

Doporučený článek:  Královny květin jsou úchvatné, snadno ale podlehnou nemocem. Ochraňte své růže včas

A jak si s nimi poradit, až je přinesete domů? Jednoduše je rozprostřete v tenké vrstvě a usušte na dobře větraném, teplém, suchém a zastíněném místě, ideálně při teplotě do 35 stupňů. Po usušení je opatrně zabalte do papírových sáčků a takto je můžete uskladnit na suchém a tmavém místě. Z 3,5 kg čerstvých květů získáte asi 1 kg suchých květů.

Zdroj obrázku: Freepik

Na co můžete lipové květy použít?

Květenství tohoto stromu prospěje v případě, že bojujete s horečkou, angínou, chřipkou, faryngitidou nebo bronchitidou. Použít můžete lipový med nebo nálev, které si připravíte ze sušených květů. Efektivně je můžete využít pro vyčištění organismu při onemocněních s vysokou horečkou. Stačí, když sušené květy přidáte do teplé koupele.

Doporučený článek:  Muškáty potřebují dostatek světla, vody i živin

Lipový čaj je ideální na pocuchané nervy. Máte-li v životě hodně stresu nebo se nemůžete pořádně vyspat, udělejte si ze sušených květů příjemný čaj. Kromě uklidnění se můžete těšit také na ústup bolesti žaludku, úlevu při zažívacích potížích a nevolnosti. Díky svým uklidňujícím vlastnostem vám také pomůže snadno a rychle usnout, stejně jako meduňkový čaj. Můžete si dát lipový čaj nebo přidat lipový nálev do horké koupele a přidat trochu levandule. Fungovat bude zaručeně.

Zdroj: https://theherbalacademy.com/a-family-herb-linden-flower/