O zahradní růže je důležité pečovat. Ne všechna hnojiva krásným květinám prospějí

Růže jsou královny zahrady a rozhodně právem zdobí zeleň u rodinných domů nebo terasy u kaváren, ale také zámecké nebo městské parky. Vynikají krásným vzhledem i příjemnou a často intenzivní vůní. Pro svůj růst však potřebují péči, především hnojivo, aby měly dostatek živin. A jaká hnojiva na růže použít? Rozhodně přírodní!

Minerální hnojení? Až po rozboru!

Jak jdou na přihnojování minerálními přípravky profesionálové? Ti si nechávají před zahnojení provést rozbor půdy a podle něj teprve doplňují chybějící prvky, jako jsou fosfor, draslík, dusík nebo železo. Rané hnojení se provádí při sázení, další s prvními poupaty a poslední až v létě v polovině července. Minerální hnojiva se naopak nedoporučují používat na mladé keře. Jednou z možností, jak přidat minerály do půdy, je kompost.

Zdroj obrázku: Freepik

Kompost je pro růže ideální

Z hlediska složení je kompost pro růže velmi vhodný, používat se může až třikrát do roka v kombinaci se substrátem. Takto připravená směs se aplikuje přímo ke keříkům, výška by neměla přesáhnout 2,5 centimetru. Kromě kompostu lze použít i koncentrovanější hnůj, v tom případě se doporučuje pouze jednou nebo dvakrát ročně, na jaře a pak v říjnu. Hnůj se musí zkompostovat, aby nedošlo k poškození keříků. Hnůj obsahuje dostatek minerálů, pak se již nemusí růže ničím dalším přiživovat.

Organické bio humusové hnojivo

Jak ještě jinak růžím doplnit tolik potřebné minerály, jako jsou draslík, hořčík nebo dusík? Řešením je organické bio humusové hnojivo, které se vyrábí z exkrementů kalifornských žížal a lze jej zakoupit v zahradnických centrech. Zahnojovat tímto výrobkem je možné jednou měsíčně, je vhodnější než minerální hnojiva. Tekutá forma je pro rostliny snesitelná a přirozená, rostliny jsou po aplikaci vyživené a bujně rostou. A co dělat, když ani toto hnojivo nezabere? Poté je nutné sáhnout po minerálních hnojivech, je však vhodné se vyhnout produktům s vysokým obsahem chloridů a vybírat výrobky v bio kvalitě.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/roses/fertilizer.html