O zahradní růže je důležité pečovat. Ne všechna hnojiva krásným květinám prospějí

Růže jsou královny zahrady a rozhodně právem zdobí zeleň u rodinných domů nebo terasy u kaváren, ale také zámecké nebo městské parky. Vynikají krásným vzhledem i příjemnou a často intenzivní vůní. Pro svůj růst však potřebují péči, především hnojivo, aby měly dostatek živin. A jaká hnojiva na růže použít? Rozhodně přírodní!

Minerální hnojení? Až po rozboru!

Jak jdou na přihnojování minerálními přípravky profesionálové? Ti si nechávají před zahnojení provést rozbor půdy a podle něj teprve doplňují chybějící prvky, jako jsou fosfor, draslík, dusík nebo železo. Rané hnojení se provádí při sázení, další s prvními poupaty a poslední až v létě v polovině července. Minerální hnojiva se naopak nedoporučují používat na mladé keře. Jednou z možností, jak přidat minerály do půdy, je kompost.

Zdroj obrázku: Freepik

Kompost je pro růže ideální

Z hlediska složení je kompost pro růže velmi vhodný, používat se může až třikrát do roka v kombinaci se substrátem. Takto připravená směs se aplikuje přímo ke keříkům, výška by neměla přesáhnout 2,5 centimetru. Kromě kompostu lze použít i koncentrovanější hnůj, v tom případě se doporučuje pouze jednou nebo dvakrát ročně, na jaře a pak v říjnu. Hnůj se musí zkompostovat, aby nedošlo k poškození keříků. Hnůj obsahuje dostatek minerálů, pak se již nemusí růže ničím dalším přiživovat.

Doporučený článek:  Hnojivo z kávové sedliny je ideální výživou pro hortenzie a rododendrony

Organické bio humusové hnojivo

Jak ještě jinak růžím doplnit tolik potřebné minerály, jako jsou draslík, hořčík nebo dusík? Řešením je organické bio humusové hnojivo, které se vyrábí z exkrementů kalifornských žížal a lze jej zakoupit v zahradnických centrech. Zahnojovat tímto výrobkem je možné jednou měsíčně, je vhodnější než minerální hnojiva. Tekutá forma je pro rostliny snesitelná a přirozená, rostliny jsou po aplikaci vyživené a bujně rostou. A co dělat, když ani toto hnojivo nezabere? Poté je nutné sáhnout po minerálních hnojivech, je však vhodné se vyhnout produktům s vysokým obsahem chloridů a vybírat výrobky v bio kvalitě.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/roses/fertilizer.html