Listy z rajčat nemusí skončit na kompostě. Za dva týdny z nich vznikne výjimečně účinné hnojivo

Nejznámější kaše neboli kejda či také rostlinný hnůj se připravuje z kopřiv. Tento ekologický prostředek mobilizuje plodiny k růstu a bohatému výnosu. Kopřivy však nejsou jediným užitečným hnojivem, které si můžeme na zahradě připravit. Můžeme k tomu využít také nepotřebné rajčatové listy. Tyto listy mají velmi intenzivní vůni, a tak odradí nejednoho škůdce. Jak přesně to funguje? Poradíme níže.

Hnojení a zalévání močůvkou

Rostlinný hnůj nebo také močůvka je prvotřídní domácí hnojivo. Tento hnůj rostliny vyživí a navíc je zbaví nežádoucích chorob a plísní. Jedná se o ekologický, ale také velmi finančně nenáročný prostředek, jak dodat rostlinám dostatek živin a vitamínů. Lze jej s úspěchem používat také během vegetativního období.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak vyrobit kašovité hnojivo z listů rajčat?

Sežeňte si jen zdravé části rostliny rajčete. Tyto části rostliny, ať už se jedná o listy, či o stonky, rozdrťte na malé kousíčky. Drť z rostliny vložte do kyblíku a utlačte na dno nádoby. Na přibližně 300 g listů je potřeba jeden litr vody, klidně dešťové. Tuto směs nechte dva týdny pracovat s tím, že ji jednou za týden promíchejte, aby se provzdušnila. Jakmile z povrchu domácího hnojiva zmizí bílá pěna, je to signál, že je kaše k hnojení hotová. Takováto směs je velmi koncentrovaná, a proto ji před použitím musíte zředit vodou v poměru 1 : 10. Zálivku používejte klidně jednou týdně.

Doporučený článek:  Pivo je ideální hnojivo pro trávník, také vás zbaví otravných vos

Jaký je účinek kaše z rajčatových listů?

Jelikož se právě rajčata často hnojí kopřivovým hnojivem, jsou tyto rostliny nasycené minerály a vitamíny. Proto by byla škoda listy z těchto rostlin jen tak vyhodit na kompost. Jejich výhodou je vysoký obsah draslíku, betakarotenu a také vitamínu C a E. Zkusme se tedy na rajčata podívat jako na cennou surovinu, kterou můžeme využít jako živinu pro ostatní rostliny.

Zdroj: https://www.tomatobible.com/tomato-leaves-uses/