Přichází ideální čas pro zastřihnutí levandule na zahradě

Levandule jako keř patří mezi stálezelené rostliny. Pochází ze Středomoří a má výraznou vůni, která plaší nejen komáry, ale také klíšťata a další škůdce, kteří se mohou dostat na zahradní rostliny. Jak stříhat levanduli a kdy je to nejlepší období? Dozvíte se v článku, které se věnuje právě této bylině. Proč vlastně stříhat levanduli?

Levandule má drobné květy

Levandule patří nejen mezi dekorativní rostliny. Květy jsou na tenkých stopkách, volně se pohybují ve větru. Vidět je můžete v tmavě modré nebo fialové barvě, ale setkat se můžete také s bílou nebo růžovou variantou. Kvete od poloviny června až do září. Levanduli se vyplatí mít na zahradě, protože odpuzuje mravence, komáry, klíšťata, a také v domácnosti pomůže s tím, že vyhání šatní moly.

Doporučený článek:  Ocet se ani na zahradě neztratí. Zatočí se škůdci i odolným plevelem

Jestli chcete mít levanduli dlouho na své zahradě, musíte ji pravidelně zastřihovat. Je nutné, abyste to prováděli v určený čas, aby se rostlina mohla ze stříhání vzpamatovat a znovu obrazit. Kdy tedy levanduli stříhat? Můžete to dělat dvakrát za rok. Jaro, léto, podzim nebo zima, můžete si vybrat z těchto termínů. Levanduli ale stříhejte pouze tehdy, kdy je slunečné počasí a neprší.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy provádět řez na podzim?

Řez můžete na jaře provádět od poloviny března až do poloviny dubna. Větvičky rostliny se zastřihnou do 1/3 délky. Tento řez se dělá pouze jednou za 4 nebo 5 let a díky němu rostlina omládne. Letní období patří zastřihávání odkvetlých květů. V takovém případě stačí uschlá květenství odříznout. Na podzim a v zimě už pak levanduli nechte být, protože mohou přijít mrazíky, které by ji mohly oslabit.

Doporučený článek:  Kvasnicové hnojivo potěší všechny rostliny na zahradě i doma. Připravit ho zvládne úplně každý

Jak ale seříznout levanduli na začátku podzimu? Dělejte tak ve dny, které jsou ještě teplé. Sestříháním rostlině pomůžete nejen přežít zimu, ale také se budou postupně otužovat. Odborníci ale radí se seříznutím na nic nečekat. Na jaře pak budou mít nové stonky a následně květy lehčí práci.

Zdroj: https://www.monrovia.com/be-inspired/when-to-prune-lavender.html