Macešky jsou odolné vůči ranním mrazíkům. Při správných podmínkách pokvetou déle

Spolu s jarem přišlo i slunné a teplé počasí, které je pro rostliny ideální. Je tedy nejvyšší čas ozdobit parapety kvetoucími maceškami. Jde o krásně barevné kvetoucí rostliny charakteristické svým vzhledem. Aby dlouho těšily svým vzhledem, je nutné o ně náležitě pečovat. Pojďme se podívat na to, jakou péči maceškám věnovat.

Macešky – co je to za rostliny?

Maceška, která je také známa jako zahradní fialka, je nízká rostlina 15–30 cm vysoká. Listy mají kulovitý tvar tmavozelené barvy a výhonky jsou hladké. Kvetou v mnoha barvách a nejčastější jsou odstíny fialové, žluté, bíle a červené. Velmi často je můžeme vidět na parapetech a balkonech bytů, terasách nebo zahradách.

Nejčastěji se sází od začátku března do půlky dubna, jelikož jsou odolné vůči ranním mrazíkům a nižším teplotám. Jestliže kupujete už narostlé rostliny, je dobré je nejprve temperovat a poskytnout ochranu před chladným větrem a nízkou teplotou. Prudká změna teploty totiž může způsobit vadnutí rostliny.

Zdroj obrázku: Freepik

Požadavky na půdu a místo

Macešky mají nejraději substrát, který je propustný a nezadržuje dlouho vlhkost. Kyselost půdy by se měla pohybovat v rozmezí pH 5,0–5,8 s příměsí rašeliny. Univerzální substrát pro balkónové rostliny však bude také více než dostatečný.

Maceškám se nejlépe daří na mírně zastíněném místě, nicméně s přístupem slunce. Jakmile se začnou květy vybarvovat, přesunutím na méně slunné místo můžeme prodloužit fázi květu, díky tomu nám budou déle zdobit jarní zahrádku.

Zalévání a hnojení

Je obecně známo, že macešky jsou citlivé na přelívání, a je třeba je zalévat s opatrností. Výjimkou jsou čerstvě zasazené rostliny, které potřebují více vody. Pokud jde o hnojení macešek, nejlepší je pro tento účel pořídit hnojiva rozpustná ve vodě. Pro skvělý růst a květ macešek je třeba je zásobit fosforem a draslíkem. Hnojit bychom měli přibližně jednou týdně.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/pansies