Mezi nejkrásnější keře světa se řadí magnólie. Jejich výjimečně dekorativní květy zaujmou každý lidský pohled. Magnólie neboli šácholan kvete od dubna do května a na světě je jich k vidění přes 210 druhů. Jejich květy jsou bílorůžové a tvar připomíná kalich. Jak jsou tyto rostliny krásné, tak jsou také náročné. Jakých chyb je dobré se vyvarovat při pěstování magnólií?
Chyba číslo jedna – umístění rostliny
Místo, kam rostlinu zasadíme, výrazně ovlivňuje její růst i kvetení. Půda, ve které bude magnólie růst, by měla být kyselá s vysokým obsahem humusu. Zemina by měla mít hodnotu pH v rozmezí od 5 do 6. Stanoviště je ideální odvodněné, úrodné a mírně vlhké. Před zasazením magnólie je vhodné do jámy nasypat kyselou zahradní rašelinu. Půdu pod touto rostlinou se nedoporučuje vápnit. Magnólie nejen že špatně reaguje na přesazování, ale mohli byste ji tímto i zahubit. Její velmi jemný kořenový systém se dá velice jednoduše poškodit.
Chyba číslo dvě – mulčování
Jelikož má magnólie kořenový systém umístěn velmi mělce pod zemským povrchem, jsou tyto kořeny náchylné vůči mrazu. Doporučuje se tedy zahrnout okolí keře vrstvou mulčovací směsi. Tato směs by měla být složena z kůry, šišek a rašeliny, aby půdu dostatečně okyselila.
Chyba číslo tři – stříhání magnólií
Pokud chcete, aby byl keř obsypán nádhernými květy, rozhodně magnólii nestříhejte! Magnólie totiž tvoří svá poupata před zimou. Jarní prořezávání je tedy krajně rizikové. Po odkvětu, pokud je to nutné, můžeme odstřihnout staré a poškozené větve.
Chyba číslo čtyři – zálivka a hnojení
Nejlépe uděláte, když budete magnólii zalévat také v zimě, pokud nebude zemina zakrytá sněhem. Tato rostlina totiž potřebuje pravidelnou vydatnou zálivku. Také hnojení je zásadní pro správný růst a kvetení tohoto keře. Může se stát, že se pH půdy v průběhu růstu rostliny změní. Proto se doporučuje pravidelně magnólii hnojit hnojivy bohatými na živiny. Důležitými složkami hnojiva jsou hořčík a bór.
Zdroj: https://www.doityourself.com/stry/mistakes-to-avoid-when-growing-a-magnolia