Pěstování malin je snadné, k bohaté úrodě postačí správné místo a dostatek zálivky

Maliny patří mezi ovoce, které nejčastěji jíme syrové. Připravujeme z nich také zavařeniny, zdobíte jimi dezerty, skvělé jsou i jako džem. Maliníky můžete mít i vy na své zahradě nebo pozemku. Nejsou vůbec náročné na péči, je to velmi jednoduché a chuť plodů si můžete vychutnat opravdu dlouhou dobu. Levné a hlavně plné vitaminů a minerálů, to jsou maliny, kterým rozhodně přijdete na chuť.

Jaké praktické rady se vám budou hodit?

Nejdříve si vyberte keř, který budete chtít vysadit. To můžete udělat klidně už dopředu. Jestli se pro keř vydáte do zahradnictví, počítejte s tím, že si nemusíte koupit dobrý kousek. Ověřujte si zdroje, od kterých chcete nakupovat. Rostliny mohou být náchylnější k chorobám a bude velmi těžké pak dokázat, že to není vaše vina. Vyzkoušejte také různé odrůdy malin, které velmi rychle porostou, pokud jim dopřejete správné podmínky.

Doporučený článek:  Květiny ve váze vydrží čerstvé déle díky správnému střihu a dobrému místu

Můžete se rozhodnout pro ty, které plodí na začátku července, ale můžete je kombinovat s těmi, které mají poslední plody ještě v září. Budete je mít k dispozici celé léto a s malinami se toho dá opravdu hodně vykouzlit. Musíte jim ale připravit vhodné podmínky. Mnozí ani netuší, které to jsou. Rozmyslete si například, kam keř usadíte. Maliny mají rády polostinná místa, kde nebude foukat vítr.

Zdroj obrázku: Freepik

Co musíte udělat, ještě než keř vysadíte?

Půda by měla být nejen úrodná, ale také dobře propustná s pH mírné kyselosti. Jestliže už máte vybrané sazenice malin, co s nimi tedy udělat? Je to snadné. Kořeny nesmí být moc dlouhé, maliník totiž nesnese vysychání. Stačí jen vykopat díry, do kterých sazenice dáte, můžete pak různě upravovat i jejich hloubku. Budete také potřebovat kompost a místo, na kterém rostlina poroste.

Doporučený článek:  Čtyři nejčastější chyby při péči o magnólie

Jestli máte sazenice v jamkách, zasypte je zeminou a nezapomeňte pravidelně zalévat. Péče o maliník je velmi nenáročná a zvládne ji skutečně každý. Na podzim je potřeba mulčovat pilinami nebo borovou kůrou.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/raspberries