Malé domácí úpravy sníží náklady za vytápění

Ročně platíte doslova majlant za vytápění, ale v domácnosti máte stále chlad a průvan? Na vině jsou úniky tepla, které bývají nejčastějšími příčinami vysokých nákladů na vytápění. Co s tím? Rozhodně pomůže zaměřit se na okna, dveře a další místa, která v bytě nebo domě bývají únikovými místy drahocenného tepla. Co ještě můžete udělat pro to, aby bylo doma teplo bez velkých dodatečných nákladů?

Stará nebo netěsnící okna

Okna zajišťují v bytě nebo domě dostatek světla, ale jsou také místem, kudy uniká nejvíc tepla z místností. Je nutné rozmyslet, zda neinvestovat do nových, která budou těsnit lépe a utlumí hluk z venku. Investice do oken je ovšem obrovská, proto je nutné ji dobře rozmyslet, případně najít levnější řešení v podobě pořízení nového těsnění. V současné době existuje celá řada těsnících materiálů vhodných k použití kolem oken včetně požadovaného barevného provedení. Instalaci zvládne každý, protože lze vybrat i samolepicí variantu.

Zdroj obrázku: Freepik

Údržba před zimou

Kromě zajištění těsnění v okolí oken je dobré před zimou řádně okna umýt včetně rámů a potřít je silikonovou pryskyřicí, je vhodnější si najmout profesionály, ale zručný kutil zvládne tuto práci také sám.

Rolety a žaluzie nejen proti dotěrným pohledům

Proč si pořídit rolety a žaluzie? Primárně chrání před slunečním svitem a zajišťují dostatek soukromí, ale zabraňují také průniku chladného vzduchu do místnosti. Pro tyto účely nejsou vhodné látkové nebo papírové, ale naopak pogumované s dvojitou vrstvou.

Zdroj obrázku: Pixabay

Utěsněte dveře

Obdobně jako okna trpí na netěsnost také dveře, přizpůsobte proto těsnění velikosti zárubní a nainstalujte ho tak, aby nedocházelo nadále k průvanu a průniku chladu dovnitř.

Další mezery a průduchy

Prohlédněte důkladně všechny místnosti a všechny mezery, včetně těch mezi panely v bytovém domě, zaizolujte pomocí malty, pryskyřice, v některých případech lze použít také polyuretanovou pěnu nebo silikon. Vždy se držte návodu, ve kterém je upřesněno, na jaký typ materiálu lze tyto těsnicí hmoty použít.

Zdroj: https://www.pvhvac.com/blog/heres-why-youre-cold-inside-your-house