Malé klíště dokáže způsobit obrovské zdravotní problémy. Chránit se před kousnutím se vždy vyplatí

Klíšťata jsou nepříjemným problémem, který se může objevit během letních měsíců při procházce lesem. Obyčejná chřipka pak bude to nejmenší, co vás může potkat, protože klíšťata mohou způsobit mnohem vážnější onemocnění, především klíšťovou boreliózu. Je to nemoc, na kterou se přijde jen těžko a navíc na ni neexistuje žádné očkování. Co dělat, aby vás klíště vůbec nekouslo?

Klíště může přenášet spoustu onemocnění

Nejen lymská borelióza, ale také další nemoci jsou velmi nebezpečné pro člověka, když je přenese klíště. Ne každé kousnutí ale vede k infekci. Abyste to zjistili, budete se muset chvíli sledovat, a pokud budete mít podezření, navštivte lékaře, který udělá vhodné testy. Onemocnění se může projevit už po jednom týdnu, ale může to trvat také tři. A jaké jsou první příznaky nemoci?

Doporučený článek:  Pro jarní hnojení zahrady jsou ideálním prostředkem kvasnice

Objeví se bolesti svalů, špatné pocity, malátnost nebo další problémy. V každém případě raději jděte k lékaři, protože neošetření boreliózy může mít trvalé následky. Léčba by se měla zahájit co nejdříve. K jejímu odhalení se používají testy, které ukazují, jestli máte v těle protilátky. Jejich hladina bude viditelná až po několika týdnech po kousnutí klíštětem.

Zdroj obrázku: Freepik

Borelióza se musí přeléčit antibiotiky

Léčba může trvat až jeden měsíc, ale i poté se může objevit mnoho komplikací. K léčbě se používají antibiotika, ale dávejte si pozor, protože je zbytečné brát je, pokud si nejste nemocí jistí – mohli byste si spíše uškodit. Borelióza se může projevit po delší době, kdy už zapomenete, že vás klíště kouslo. Objeví se bolesti kloubů, ztráta paměti nebo srdeční komplikace.

Doporučený článek:  Jód pomůže rostlinám bojovat proti chorobám a plísním

Příznaky se pak mohou zhoršovat, pokud nezačnete včas s léčbou. Pokud budete příznaky přehlížet nebo se nedostanete k léčbě včas, můžete mít trvalé následky, které se s vámi mohou táhnout skutečně několik týdnů nebo měsíců. Před klíšťaty se tak chraňte co nejvíce. Můžete používat repelenty nebo domácí prostředky, které klíšťatům nebudou vonět.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/symptoms.html