
Zdroj obrázku: Freepik
V posledních letech hodně slyšíme o tom, že bychom měli odložit mobilní telefony, tablety i ostatní technologie alespoň hodinu před spánkem, abychom se dobře vyspali. A je to rozhodně pravda. Vědci dokázali, že tento zvyk před spaním dokonce podporuje vznik nádorů v těle. Rozhodně byste proto měli odložit všechny technologie a nikdy si je neberte s sebou do postele!
Pozitivní účinek modrého světa
Modré světlo je světlo vyzařované sluncem (v přirozeném prostředí), ale také elektronickými zařízeními, která používáme každý den. Jde hlavně o chytré telefony, monitory, tablety, notebooky a počítače. Stejný efekt ale mohou mít také některé žárovky nebo lékařské přístroje. Podle výzkumů lidé tráví před obrazovkou více než 10 hodin denně. Vliv modrého světla na náš život je proto obrovský.
Většina lidí mluví o negativním vlivu modrého světla. Existuje nějaké pozitivum? Ve skutečnosti ano. Ráno nás totiž modré světlo stimuluje k akci, zlepšuje koncentraci a pohodu. Hlavně na podzim a v zimě bychom si měli dopřávat hodně procházek v přírodě během odpoledne, kdy je venku nejvíce světla (mezi 14. a 15. hodinou). V ostatních případech ale naruší náš cirkadiánní cyklus.

Kdy je modré světlo špatné?
Modré světlo velmi negativně ovlivňuje náš spánek, protože narušuje produkci melatoninu. To je hormon, který je zodpovědný za mnoho procesů v těle včetně usínání. Cítit můžete také neklid nebo nespavost. Navíc způsobuje bolesti hlavy, disociaci, srdeční arytmii, poruchy koncentrace nebo větší chuť k jídlu. Z tohoto důvodu byste měli odložit technologie 1–3 hodiny před spánkem.
Vliv modrého světla na obezitu a rakovinu
Nedávné studie zjistily, že modré světlo může ovlivnit růst rakovinných buněk. Světlo, které vyzařují bílé LED diody a obrazovky chytrých telefonů, může přispět také k nadváze, obezitě nebo rakovině prostaty, štítné žlázy a plic. Modré světlo ale působí škodlivě také na pokožku. Způsobuje vrásky, ztrátu elasticity a suchou pleť. A dokonce vás před ním neochrání ani krém s vysokým SPF filtrem, který běžně funguje u slunce.
Zdroj: https://www.webmd.com/eye-health/blue-light-health, https://www.mdpi.com/2227-9059/11/8/2321, https://sites.psu.edu/ist110pursel/2018/02/21/americans-devout-more-than-10-hours-a-day-to-screen-time-and-growing/, https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/blue-light-has-a-dark-side, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5881358/