Hnědnutí tújí může souviset s nedostatečnou péčí

Světlá a jasná zeleň hustých tújí může být chloubou každého zahradníka. Tyto rostliny tvoří fantastické živé ploty, ale i jako solitéry jsou efektní ozdobou zahrady. Stává se však, že zdravý vzhled je pouze povrchní. Při pečlivějším pozorování se může ukázat, že túje směrem od kmene hnědne a opadávají z ní suché větvičky. Čím to je?

Je to přirozené

Hnědnutí větviček tújí je zcela přirozený jev. Je to dáno vysokou hustotou jehličnanu a tím, že k jeho vnitřní části neprostupuje mnoho světla. Je tedy normální, že větvičky časem odumřou a opadají. Zdravý keř si pak sám vytvoří nové výhonky. V takové situaci je primární úlohou zahradníka pozorovat a pravidelně odstraňovat suché větvičky. Pokud to neuděláme, budou brzdit proudění vzduchu ve vnitřní části a mohly by se zde rozmnožit škodlivé plísně.

Doporučený článek:  Do myčky nepatří litinové nádobí, vařečky ani ostré nože

Účelem živého plotu z tújí je chránit zahradu před zraky kolemjdoucích a vytvoření klidného zákoutí. Proto túje většinou sázíme příliš hustě, což může způsobit jejich vysychání. Rostliny si začnou navzájem konkurovat v příjmu vody, živin i světla. Vzdálenost mezi stromy by proto měla být 50–60 centimetrů, jinak je budeme muset často zastřihávat.

Zdroj obrázku: Freepik

Častěji zalévejte

Túje potřebují péči a vodu po celý rok. Především jehličnany by měly být v prvním roce po výsadbě často a vydatně zalévány. Optimální množství je takové, které udrží půdu kolem keřů vlhkou v houbce asi 30 centimetrů. Aby se snížilo riziko vysychání a padání větviček, vyplatí se půdu okolo přikrýt vrstvou mulčovací kůry, která zpomalí uvolňování vláhy ze substrátu.

Doporučený článek:  Podzim si zamilujete! Nabízí mnoho skvělých aktivit, se kterými můžete začít právě teď

Vysychání může být i příznakem nemoci, zejména plísní. V takovém případě se změní barva výhonků hluboko uvnitř koruny, které zhnědnou a vedou k usychání celé rostliny. Plísně se rychle šíří a mohou mít za následek nenávratné uhynutí. Proto zalévejte opatrně. Voda by neměla přijít do styku s větvemi. Pokud už plísně túje napadly, odstraňte nemocné větvičky a aplikujte fungicidy.

Zdroj: https://www.hunker.com/13405841/my-arborvitae-tree-is-turning-brown-from-the-inside