Balkon bez záplavy květů jako by nebyl. Ne nadarmo jsou všechny hotely v Alpách vyfocené s balkony obsypanými květy muškátů, které hrají všemi barvami. Kromě toho, že pelargonie, jak se muškátům též říká, překrásně vypadají, jejich výhodou je, že kvetou od jara až do podzimu. A jak docílit, aby muškáty kvetly jako o závod? Stačí jim dopřát správnou péči a řídit se radami zkušených pěstitelek, které se pyšní bohatě kvetoucími truhlíky. Věřte, že kýženého efektu může docílit každý.
Nekvetou? Zjistěte proč!
Muškáty zasazené v truhlících, a týdny čekáte, až začnou bujně kvést, ale žádný zázrak se nekoná? Rozhodně není čas rostliny vyhodit na kompost nebo na rumiště, spíše je namístě zjistit, proč nekvetou. Jedním z důvodů může být postižení rostlin chorobami. V případě, že rostliny nevykazují žádnou nákazu nebo nejsou napadeny škůdci, je nutné zkusit nové metody péče a dopřát muškátům změny, které povedou k tomu, že zase obrazí a začnou bohatě kvést.
Umístění hraje zásadní roli
Pelargonie milují světlo a sluneční paprsky, ale nesnesou vítr nebo průvan. Příčinou menšího množství květů tak může být nevhodné umístění. Truhlíky by měly být zavěšeny na balkonech nebo usazeny na terasách, které jsou směřované na jih, jihovýchod nebo západ. Na severně nebo východně otočených balkonech budou rostliny více zelené a listy budou větší a tužší, květů však bude pomálu. Obdobně při usazení ve větrném prostředí budou květy prořídlé.
Muškáty potřebují přihnojovat
Záplavy květů, až oči přecházejí? Dalším tipem zkušených pěstitelek muškátů je pravidelné přihnojování. Muškáty rychle vyčerpávají substrát nebo zeminu v truhlíku, pro bohaté květenství potřebují přihnojovat vícesložkovými hnojivy. Použít lze tyčinková hnojiva, která se snadno aplikují přímo k rostlinám, ale použít lze i tekutá hnojiva dostupná v zahradnictvích nebo v hobbymarketech. Připravit lze také domácí hnojivo z kostky droždí a jednoho litru vody. Směs se nechá kvasit po dobu 14 dnů, poté se zředí s vodou v poměru 1 : 3 a aplikuje se na rostliny. Funguje výtečně na většinu truhlíkových rostlin, které rychle po aplikaci nasadí obrovské množství květů. Další možností je svařit cibulové slupky a vychlazenou směsí rostliny zalít.
V horku zálivka dvakrát denně
Muškáty potřebují přihnojovat a také pravidelně zalévat. Jen dostatečně hydratované rostliny mohou bujně kvést, proto sledujte bedlivě povrch substrátu nebo zeminy. Sucho na dotek je špatné znamení. V letním parnu se proto doporučuje zalévat dvakrát denně, v brzkých ranních a v pozdních večerních hodinách pomocí vlažné a odstáté vody. Zalévat se musí přímo k rostlinám, voda by se neměla dostat na listy. Kromě toho je nutné pravidelně obírat odumřelé části rostlin a odkvetlé části, rostlina tak nebude v ohrožení škůdců, k tomu bude mít možnost zase vykvést.
Zdroj: https://www.gardenerreport.com/geraniums-not-blooming/