Fíkovník pěstovaný jako bonsaj dodá interiéru kouzlo orientu

Pokojové rostliny patří mezi interiérové prvky, které příjemně rozjasní interiér. Mohou do něj dokonce vnést i nádech kouzla orientu, stačí si vypěstovat vlastní bonsaj, která připomíná vzdálené kultury. Jak začít? Vzhledem k náročnosti je možné začít s rostlinou, která odpustí začátečnické chyby. Ideální je fíkus nebo také fíkovník maloplodý (Ficus malacocarpa), pro který se někdy používá název Ficus ginseng, Ficus retusa nebo Ficus bonsai. Jak tento fíkus vypadá a proč je vhodný pro pěstování coby bonsaj?

Fíkovník jako ideální bonsaj

Tento druh fíkovníku pochází z tropických oblastí jižní Asie, především z Indie a Srí Lanky, ale roste také v Austrálii a na dalších ostrovech. Jedná se o pomalu rostoucí strom, v přírodě může dosáhnout výšky až 10 metrů, v interiérech pak nepřerůstá jeden metr. Nejedná se o běžnou bonsaj, tvarovat lze totiž mnohem rychleji, než je tomu u klasických bonsají, což usnadňuje začátečníkům práci. Vyznačuje se sytě zelenými a lesklými listy, které jsou ale toxické, pozor proto na děti nebo domácí mazlíčky. Kůra stromku má šedý nebo hnědý odstín, některé exempláře se vyznačují vzdušnými kořeny, které vypadají velmi efektně.

Doporučený článek:  Tableta do myčky rozzáří kuchyňský dřez a zbaví ho mastných nečistot
Zdroj obrázku: Freepik

Nesnese přímé slunce ani stěhování

Jak začít? Tento druh fíkovníku lze s úspěchem pěstovat jako každou jinou pokojovou rostlinu, vystačí mu univerzální substrát s propustnou drenáží z kamenů. Miluje světlo, ale nesnese přímé sluneční paprsky, také se nedoporučuje jeho přesouvání nebo otáčení, protože si těžko zvyká na změny. Smrtící je pro tento druh fíkovníku průvan a změny teplot. Lebedí si při teplotách nad 15 °C, v zimě by měl být květník v dostatečné vzdálenosti od krbu nebo hřejícího radiátoru.

Doporučený článek:  Rebarbora roste téměř sama. Stačí zasadit a užívat si její chuť po celý rok

Pravidelná zálivka i každoroční sestřih

Fíkus má rád vlhkost, substrát by neměl vyschnout. Zálivka by se měla provádět dvakrát týdně odstátou vodou, která má pokojovou teplotu. V příliš suchém prostředí shazuje listy, ale při dodání vláhy opět rychle obrazí. Listy by se měly pravidelně čistit od prachu, snese také sprchu nebo kropení vodou. Pro dokonalý vzhled je nutné jej na jaře obřezat do požadovaného tvaru, stačí odstranit přebytečné větvičky, po prořezávce dojde také k zhoustnutí koruny. Pro získání bohatosti lze také zastřihovat listy, aby se rostlina povzbudila k činnosti. Při práci je nutné používat gumové rukavice, protože jedovaté mléko by mohlo způsobit vyrážku.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/grow-ficus-bonsai-75393.html