Nad některými (zlo)zvyky zůstává rozum stát. Nutkavé jednání a zaběhnuté činnosti fascinují i vědce

Těžko najít někoho, kdo nemá žádný zlozvyk. Je totiž mnoho návyků, u kterých si lidé vůbec neuvědomují, že se jedná o absurdní činnosti, které nemají s logikou nic společného. Typicky nesmyslným zvykem je míchání čaje jedním směrem, mnohočetná kontrola zavřených dveří nebo vypnuté žehličky. Jaké další rituály provázejí každodenní život a jsou zhola zbytečné?

Rituály ovlivňují život

Každodenní život je plný rituálů, dá se říci, že vlastně ovládají jeho chod jako takový. Podle odborníků jsou natolik zaběhnuté, že v daných chvílích mozek nevysílá žádné signály pro rozhodování nebo změnu. Zvyky jsou hluboce zakořeněné v mozkových závitech, proto se jich lze jen těžko zbavit. A zatímco některé zvyky nejsou na škodu, jiné jsou zhola příšerné, jako například kousání nehtů. A co teprve ty, které postrádají smysl?

Zdroj obrázku: Freepik

Míchání čaje pouze pravou rukou

Jeden ze zvyků, který zaujal vědce, je míchání čaje pravou rukou ve směru hodinových ručiček. I přestože opačným směrem dojde k vyluhování čaje i rozpuštění cukru stejným způsobem, lidé jsou přesvědčeni o opaku. Zvyk je ale železná košile, jak se říká, proto lidé často jedí ze stále stejného talířku nebo pijí z oblíbeného hrnku, přičemž při změně mají pocit, že jídlo nebo pití chutná jinak. Při absenci několikeré kontroly zamčených dveří auta nebo odpojení žehličky pak vědci dokonce zaznamenali nutkavé pocity hraničící s úzkostmi. Lidem, kteří těmito stavy trpí, vědci doporučují před odchodem dveře nebo zásuvku vyfotit, aby měli jistotu, že tyto činnosti provedli.

Doporučený článek:  Nenechte se zlákat předraženými krémy. Pevné pokožky jde dosáhnout mnohem jednodušeji

Vtipné zlozvyky? I tak narušují život!

Lidé se svěřovali s rozličnými zvyky nebo rituálními činnostmi, kterými si ulehčují, tedy spíše ztrpčují život. Kromě kontroly dveří nebo žehličky jde často o rituály spojené se spánkem, spaní ve stejné poloze nebo v ponožkách či s uchem zakrytým peřinou. Lidé mají zvyky i při přípravě jídla, kdy jsou schopni lpět na tom, aby rajče či vajíčko byla nakrájená na plátky či na měsíčky. Absurdní zvyky však mohou někdy zhoršovat kvalitu života, v tom případě je k zamyšlení, zda se nepokusit nesmyslných činností zbavit.

Zdroj: https://www.listchallenges.com/weird-habits