Jak se zbavit nadměrného pocení a zápachu? Pocení je zcela přirozená reakce organismu, který se ochlazuje, případně tak reaguje na stresovou situaci. Pokud k němu ale dochází ve zvýšené míře, může člověku značně zkomplikovat život. Na trhu sice najdeme různé antiperspiranty, ty ale problém neřeší, a navíc většina z nich obsahuje přinejmenším diskutabilní chemické látky.
Jablečný ocet brzdí činnost potních žláz
Pokud i vás nadměrné pocení trápí, vyzkoušejte jablečný ocet, který dokáže zbrzdit činnost potních žláz. Naneste trochu octu na vatový tampon a třikrát denně (nejlépe ráno, odpoledne a večer) si s ním otřete čisté podpaží. Počkejte deset minut, poté můžete použít deodorant. Do dvou týdnů by se mělo pocení snížit, poté stačí proceduru opakovat jen jednou denně.
Účinnou bylinkou, která pocení snižuje, je šalvěj. Doporučuje se s nálevem ze šalvěje omývat nejvíce postižené partie. Nálev připravíte z dvaceti gramů bylinky, které zalijete vroucí vodou a necháte asi deset minut louhovat. Poté tekutinu sceďte a omyjte s ní místa, kde se nejvíc potíte. V případě pocení nohou nebo dlaní můžete končetiny do nálevu na pár minut namočit.
Šalvěj můžete používat i vnitřně
Tuto kúru můžete podpořit ještě pitím šalvějového čaje, a to v množství tří šálků denně. O něco méně známý prostředek je dubová kůra, v jejímž odvaru byste se měli pravidelně koupat. K tomu byste měli vyladit jídelníček. Omezte příjem kofeinu, tedy kávy, energetických nápojů a některých druhů čaje. Nepřehánějte to ani s kořeněnými jídly, česnekem a cibulí. Pokud kouříte, snažte se co nejdříve přestat.
Rozhodně neomezujte pitný režim v domnění, že tělo poté nebude vylučovat tolik potu. Je tomu totiž právě naopak. Do pitného režimu se počítají i bylinkové čaje nebo minerální voda. S pocením vám může pomoci i hořčík, do jídelníčku zařaďte také kysané nebo čerstvé zelí, mák, lískové ořechy, podmáslí a ovesné vločky.
Zdroj: https://www.cosmosclinic.com.au/blog/10-remedies-excessive-sweating/