Nejlepší okamžik je teď! Po poslední cigaretě pocítíte změnu už po osmi hodinách

Přestat kouřit? Pro mnoho kuřáků nepředstavitelná věc, nadto se někteří domnívají, že důsledky kouření jsou nevratné, a nemají proto touhu s tímto nešvarem přestat. Naprosto zbytečně, podle odborníků se umí buňky z velké části regenerovat. První pozitivní změny dokonce přicházejí už po pouhých osmi hodinách od poslední vykouřené cigarety. Není na čase s tímto zlozvykem přestat? Tělo vám jistojistě poděkuje, k tomu snížíte riziko onemocnění rakovinou nebo kardiovaskulárních chorob!

Prvních 24 hodin

Věděli jste, že už v prvních osmi hodinách, během kterých se nedostane do těla nikotinový kouř, klesá hladina oxidu uhelnatého v krvi? Tento toxický plyn blokuje přísun kyslíku do krve a plic, ale už po prvních hodinách se začíná z těla eliminovat a začíná očistný proces. Hladina kyslíku se následně vrací k normálu, snižuje se teplota krve a krevní tlak, což ve svém důsledku snižuje riziko srdečních onemocnění, infarktu nebo mrtvice. Více kyslíku prospívá také buňkám a tkáním, jakýkoli fyzický pohyb je následkem toho snazší.

Zdroj obrázku: Freepik

Po třech dnech

Buňky, které nejsou paralyzované toxickými látkami, okamžitě začínají pracovat v normálním režimu. Platí to především pro receptory chuti a čichu, ale taktéž pro nervové buňky. První dny abstinence jsou pro kuřáky nejhorší, protože dochází k silným abstinenčním příznakům, které s každým dalším dnem pomalu odeznívají. Plíce mají podle odborníků přirozený samočisticí mechanismus, vyplatí se proto přestat kouřit už na pouhý den, protože se nedostane do těla až 4 000 toxických, karcinogenních nebo dalších nebezpečných látek, které každá cigareta obsahuje.

Doporučený článek:  Hypertenzi prozradí i méně nápadné příznaky. Únava, noční buzení nebo bolest v očích jsou varováním

Po dvou týdnech a po roce

Další dny jsou klíčové, aby si kuřák opětovně nezapálil, ale šance na úspěch se pomalu zvyšuje. Zlepšuje se dýchání a fungování krevního oběhu, taktéž mizí abstinenční příznaky. Po třech měsících se může až zdvojnásobit míra funkce plic a kuřáka přestávají trápit projevy závislosti, mimo jiné vzteklost, úzkost, nespavost nebo neklid. Po půl roce již v plicích dorůstají zničené řasinky, které pomáhají odstraňovat hleny a nečistoty z plic. Dýchání se s každým dnem zlepšuje. Po roce abstinování se snižuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice až na polovinu, přičemž po 15 letech se dostává odnaučený kuřák na úroveň nekuřáka, přičemž vždy hraje roli celkový zdravotní stav a délka kouření.

Zdroj: https://www.verywellmind.com/after-the-last-cigarette-how-your-body-heals-2824388