Několik jednoduchých změn sníží spotřebu vody doma i na zahradě

Klimatické změny i finanční situace si žádají, aby se v domácnostech více šetřilo vodou. Pár návyků zabrání tomu, abyste vodou plýtvali jak doma, tak na zahradě. Sucho má katastrofální důsledky pro úrodu, takže způsobuje zvýšení cen potravin. Nedostatek vody se tedy týká každého z nás a není od věci zavést některé návyky na úsporu.

Pečlivě zkontrolujte domácnost

Kde při šetření vody začít? Nejprve zkontroluje všechny domovní instalatérské práce a opravte všechny vadné nebo netěsnící kohoutky. Zkontrolujte také nádržku na toaletě, která při delším používání obvykle přestává těsnit. Kupte si baterie, které vodu dávkují, a na kohoutky instalujte perlátory neboli sítka s velmi jemnými oky, která vodu provzdušňují.

Doporučený článek:  Domácí tablety do myčky šetří peníze i přírodu. Vyrobit si je může každý během chvíle

Přemýšleli jste někdy o tom, kolik vody vyplýtváte na každodenní úklid a hygienu? Například při holení a čištění nemusíte nechat téct vodu, místo vany se můžete osprchovat a pračku a myčku byste měli zapínat jen tehdy, pokud jsou plné. Místo oplachování nádobí pod tekoucí vodou je lepší nalít vodu do dřezu a mýt ho v něm. K zalévání můžete používat dešťovou vodu nebo nesolenou vodu zbylou po vaření zeleniny, těstovin či brambor.

Zdroj obrázku: Freepik

Šetřete při zalévání

Rostliny doma i na zahradě potřebují ke správnému růstu pravidelnou dávku vody. Ale čím zalévat, když vládne sucho? V takové situaci je nezbytné shromažďovat v průběhu měsíců dešťovou vodu. Hodit se budou speciální nádrže umístěné ideálně pod okapem. Dešťová voda je pro rostliny lepší než voda z vodovodu a její používání je může udržovat v lepší kondici.

Doporučený článek:  Mulčování novinami poskytne rostlinám v létě řadu výhod

Pokud podniknete několik kroků, potřeba vody se u rostlin sníží a sucho jim tolik neublíží. Stačí použít mulč, aby se substrát izoloval a voda se pomaleji odpařovala. Mulčování navíc pomůže snížit množství plevele a zlepší stav rostlin. Použít můžete borovou kůru, hnůj, kompost, posekanou trávu, větve jehličnanů, karton nebo agrotextilii.

Zdroj: https://www.homebuilding.co.uk/advice/saving-water