Lék i jed: sliny mají neuvěřitelné schopnosti. Zahojí ránu a odhalí rakovinu

Sliny hrají v lidském těle velkou roli. Lidské sliny mohou být přírodním antibiotikem, ale zároveň také jedem. Jaké vlastnosti mají sliny? I když možná ani netušíte, jak se tvoří, jsou velmi důležité. Slinné žlázy totiž pracují pořád, nikdy neodpočívají. Nedostatek slin v ústech by mohl způsobit velké problémy. Jakou roli v našem životě sliny hrají?

Sliny jsou tvořené převážně vodou

Sliny tvoří voda, a to z 99,5 procenta. Zbytek tvoří bílkoviny, amylázy a také mnoho druhů bakterií. Sliny ale obsahují také baktericidní nebo antivirové látky. Sliny pak slouží především jako genetický materiál. Mohou být použity také posmrtně, podle slin lze poznat, jaké nemoci člověk prodělal.

Doporučený článek:  Hřebíček působí na tělo jako lék. Dobře účinkuje ve formě nálevu

Sliny mohou sloužit jako přírodní antibiotikum. Během výzkumů se zjistilo, že histamin, který sliny obsahují, slouží k rychlejšímu hojení ran. Rána v ústech se pak uzdraví mnohem snáze, a to do 16 hodin. Sliny obsahují silné látky proti bolesti. Jedná se o sloučeniny, které působí v našich ústech, a nejen v nich, jako 6 mg morfinu. Sliny obsahují také vápník, fosfáty a další látky, které brání množení bakterií.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak můžete sliny využít ve svůj prospěch?

Velké množství krve proteče slinnými žlázami, a je proto u každého pacienta různé, jak se sliny použijí. Jejich složení se totiž může u každého lišit. Vzorky slin se pak používají k detekci rakoviny slinivky nebo dutiny ústní. Vědci dnes a denně zkouší jejich účinky na lidské zdraví. K diagnostice pak stačí pouze 5 ml slin a z 90 % se rakovina ústní dutiny zachytí. Je to až neuvěřitelné.

Doporučený článek:  Kručení v žaludku neznamená vždy hlad. Provázet může řadu nepříjemných onemocnění

Sliny se používají také v kriminalistice. Sliny slouží k odhalení pachatele, někdy je možné najít je na těle oběti. Genetický výzkum je z větší části založený právě na slinách. Z nich pak lze určit například otcovství. Na druhou stranu sliny mohou obsahovat jedovaté látky, které dokážou poškodit orgány nebo způsobit onemocnění.

Zdroj: https://wmsmile.com/what-is-the-importance-of-saliva/