Hypoalergenní plemena nejsou vždy jistota. Nepříjemné příznaky se mohou objevit vždy

Lidé často volí psy s vlasy nebo hypoalergenní čtyřnohé mazlíčky, protože se domnívají, že nemohou alergikům ublížit. Rodiny s malými dětmi mají pocit, že s těmito rasami se nemusí častěji uklízet nebo nebudou vůbec pouštět chlupy. Jaké další mýty pronásledují rasy, které bývají doporučovány alergikům?

Psi s lidskými vlasy namísto srsti

Argumentem pro pořízení pejska určité rasy do rodiny alergika je fakt, že mají vlasy, a ne chlupy jako ostatní psi. Jedná se o mýtus, lidské vlasy i psí chlupy mají stejné složení, zatímco u lidí se hovoří o vlasech, protože bývají delší, u čtyřnohých mazlíčků se jedná o srst. Rozdíl je u plemen, která mají kromě srsti ještě sekundární ochlupení – podsadu, která chrání před chladem, nadměrnou vlhkostí i bakteriemi.

Doporučený článek:  Mnoho páníčků krmí svého mazlíčka špatně. Stanovit ideální stravu může být oříšek

Psi s chlupy nebo vlasy nezpůsobují alergie

Určitá plemena jsou sice vhodnější pro alergiky, ale důvodem nejsou chlupy nebo vlasy. Alergickou reakci nemusí vyvolávat chlupy, ale bílkoviny ve slinách, epidermis nebo také trus zvířete. Po olíznutí dítěte zvířetem může dojít k rozvoji alergie obdobně jako po kontaktu se psí pokožkou, při úklidu výkalů nebo moči psa.

Zdroj obrázku: Freepik

Psi bez podsady jsou vhodnější

Psi, jejichž srst není tvořená podsadou, způsobují menší alergické příznaky. Ano, je tomu tak, protože alergenní epidermis odpadává spolu s chlupy, méně časté línání způsobuje i menší zátěž pro alergiky. Navíc jsou tito psi vhodnější do domácností vybavených čalouněným nábytkem nebo koberci, protože nedochází k přílišnému znečištění.

Doporučený článek:  3 koření, která nesmí chybět v jídelníčku žádného seniora: organismus udrží v nejlepší kondici

Psi, kteří nelínají

Některá plemena provází pověst, že vůbec nelínají. Nehledě na to, zda se jedná o vlas, nebo chlup, vždy na konci svého životního cyklu vypadne a objeví se nový. I druhy, jako jsou oblíbení maltézáčci, pudlíci nebo basenji, línají. Nedochází k tomu dvakrát ročně tak intenzivně jako u ostatních plemen, ale je nutné s tím počítat, byť se nemusí vysávat domácnost každý den.

Zdroj: https://firstvet.com/us/articles/common-myths-about-allergies-in-dogs