Někteří chodí doma zásadně v botách. Nepořádek přitom není jediné, co hrozí

Chození doma v botách nemusí být vždy nejlepší volba. Společně s obuví totiž do domácností můžete přinést i bakterie a další patogeny, které vás mohou ohrozit na zdraví. Většina lidí se u nás zouvá, ještě než vejde do hlavních místností bytu nebo domu. Jak může chození v obuvi doma ovlivnit naše zdraví a proč je lepší se zouvat?

Co si nosíte domů na vlastních botách?

Na podrážkách snadno ulpívá nejen prach, ale také nečistoty a bakterie, které si pak přinesete domů. Drobné kamínky způsobí maximálně nepořádek, ale bakterie mohou ohrozit vaše zdraví. Dávejte si tedy pozor, co všechno si na botách přinesete domů. Už z tohoto důvodu je vhodné se před hlavním vchodem zout a mít připravené přezůvky, které zase používáte pouze doma.

Doporučený článek:  Díky jedinému prášku bude celý domov zářit čistotou. Zatočí se skvrnami i vodním kamenem

Několik studií potvrdilo, že tyto patogeny se velmi často přenesou z obuvi do koberce a dále pak do našich holých nohou. Mnoho lidí doma přezůvky nenosí a chodí například naboso. Odborníci se ale stále nemohou shodnout na tom, jestli je vhodné boty doma nosit, nebo nikoli. Pravdou je, že každý si to dělá po svém. Vždyť dnes je moderní chodit naboso také venku. Takoví lidé si pak při příchodu domů musí nohy umýt, aby se pak mohli doma pohybovat bez bot či ponožek.

Zdroj obrázku: Freepik

Jestli přijímáte návštěvy, je vhodné mít obuv připravenou

Pro návštěvníky je pak vhodné mít obuv připravenou. Každý se totiž v domácnosti bude chovat jinak. Někdo si zuje boty a rád chodí v ponožkách, jiní ale nedbají na to, že by se zout měli a dovnitř vstoupí v obuvi, ve které byli venku. Jestli tedy chceme, aby se hosté cítili dobře, můžete jim nabídnout domácí obuv, kterou vezmou za vlastní.

Doporučený článek:  3 tipy pro snadné hubnutí: tělo potřebuje odpočinek, pohyb i dostatek vody

Chůze naboso, a to především venku, má mnoho zdravotních výhod. Budete se postupně otužovat, také získáte větší přehled na tím, jak stojíte. Zpevníte si tělo a navíc si tím budete procvičovat prsty. Nohy mají spoustu prostoru a prsty nejsou utlačované. Mají volnost pohybu a respektují tak přirozený tvar nohy. Dnes už najdete také obuv, která respektuje tento tvar a můžete si tak užít chůzi naboso i v obuvi.

Zdroj: https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/may/03/wearing-shoes-indoors-bad-science