Před topnou sezónou se vyplatí důkladně vyčistit radiátory

Čištění radiátoru je na podzim velmi důležité. Musíte tuto činnost provést hlavně těsně před začátkem topné sezóny, protože jinak se uvolní veškerý prach do vzduchu a může vám způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Většinou dbáme jen na povrchové čištění, což po většinu roku stačí. Před topnou sezónou se vám vyplatí jeden trik, díky kterému radiátory vyčistíte důkladně.

Jak radiátor vyčistit jednoduše a rychle?

Radiátory byste měli čistit důkladně dvakrát za rok, a to na začátku a na konci topné sezóny. Přes léto postačí, když na nich jen utřete prach. Díky správnému postupu nebudete mít v místnosti pár dní po zapnutí topení nepříjemný zápach spáleného prachu a nečistot. Navíc zabráníte tomu, aby se prach rozšířil po celém bytě nebo domě. To vás může ochránit před zdravotními potížemi.

Doporučený článek:  Hliníkovou fólii při vaření a pečení je vhodné nahradit
Zdroj obrázku: Freepik

Nalijte směs do radiátoru a zažijete malý zázrak

Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak můžete během chvilky radiátor vyčistit, aniž byste nad procesem museli strávit celé odpoledne. Jednoduše smíchejte vodu s pracím práškem. Prázdnou misku nebo lavor umístěte pod radiátor a poté nalijte připravenou tekutinu přes radiátor. Díky tomu se během chvilky zbavíte prachu a nečistot, které se nachází na těžko dostupných místech radiátoru. Nepotřebujete díky tomu žádné speciální vybavení, kartáče ani speciální štětky.

Nalévání provádějte pomalu a dávejte pozor, aby nebyla mokrá zeď za radiátorem. To by ji mohlo poškodit. Tekutina nakonec sama uschne nebo se vypaří poté, co poprvé zapnete radiátor. Nemusíte si proto dělat starosti se složitým čištěním a přitom si ušetříte hodně starostí, práce i času. Vodu i prací prášek máte vždy doma, takže to můžete udělat kdykoli a neutratíte žádné velké peníze.

Doporučený článek:  Dostatečná izolace bytu sníží náklady na vytápění

Proč je čištění radiátoru důležité?

Mnoho lidí zapomíná na pravidelné čištění radiátoru. Může to být přitom mnohem jednodušší, než si myslíte. Důkladné vyčištění by se mělo stát základní činností, kterou budete dělat v domácnosti pravidelně. Uvnitř radiátoru se usazuje hodně prachu a nečistot, což může po nějaké době způsobit alergické problémy nebo astmatické záchvaty u citlivých jedinců.

Zdroj: https://www.nytimes.com/wirecutter/guides/how-to-clean-your-radiators/