Některým celebritám hygiena nic neříká. Odborníci mají o každodenním mytí jasno

Čistota půl zdraví. Přísloví, které se traduje, se bezpochyby zakládá na pravdě s ohledem na dobu, kdy vzniklo. V minulých dobách nebyla hygiena na vysoké úrovni, lidé nebyli navyklí si umývat pravidelně ruce před jídlem a koupele, které jsou běžné z dnešního pohledu, vůbec neznali. V moderní době naopak lékaři před přílišnou nebo úzkostlivou očistou a hygienou varují. O nadbytku přílišné očisty hovoří také herecké hvězdy. Velkou bouři svými výroky vyvolali Ashton Kutcher a Mila Kunisová, kteří se sprchují jen zřídka a děti myjí až ve chvíli, kdy jsou viditelně špinavé. Jak k hygieně tedy přistupovat?

Doporučený článek:  Okolo diet koluje mnoho mýtů. Místo zhubnutí ale tělu jenom uškodí

Hvězdy, které se nemyjí

Když oblíbený hollywoodský pár Ashton Kutcher a Mila Kunisová v televizi prohlásili, že se takřka nesprchují, přičemž po cvičení si omyjí jen obličej, zvedli nebývalou vlnu diskuze mezi příznivci a odpůrci každodenního mytí. V onom diskuzním pořadu totiž zaznělo i to, že své děti myjí až ve chvíli, kdy je na nich vidět špína, protože jinak očista nemá smysl. Kutcher ještě doplnil, že sám si myje každodenně jen podpaží a rozkrok. Bouře byla zaseta, ale odborníci stojí na straně hvězd, ke kterým se přidávají i další jména, jako jsou Jake Gyllenhaal nebo Kristen Bellová.

Zdroj obrázku: Freepik

Bez každodenního koupání

Rozruch, který vyvolalo vyjádření v jedné z epizod podcastu Daxe Sheparda, odborníci nechápou. Bezesporu je hygiena základní činností pro zdraví, ale pravdou je, že v mnoha případech může přílišné koupání škodit. Lékaři upozorňují především na stav pokožky, která při horkých nebo častých koupelích chřadne a ztrácí ochrannou vrstvu kožního mazu. Pokožka bývá poté podrážděná nebo svědí, k tomu je náchylná k bakteriálním nákazám. Citlivá kůže vede k rozvoji alergických reakcí nebo kožních infekcí, protože se mýdlem, sprchovými gely a čisticími oleji likvidují zdraví prospěšné bakterie.

Doporučený článek:  Bezkonkurenční lék na kašel nesmí chybět v žádné domácí lékárničce. Recept na borovicový sirup je snadný

Maximálně třikrát týdně pět minut

A jaká by měla být podle dermatologů frekvence koupání? Při běžných aktivitách dvakrát nebo třikrát týdně, přičemž koupel by neměla trvat déle než pět minut. Škodí příliš teplá voda i dlouhé sprchování. Ani děti se nedoporučuje koupat každodenně, protože se podle pediatrů poškozuje přílišným mytím imunitní systém, který se rozvíjí mikroorganismy nebo nečistotami obdobně jako vnějším prostředím. Imunitní paměť pokožky se u dětí teprve vytváří, proto je vhodnější mýt děti se stejnou frekvencí jako dospělé a zaměřit se zejména na podpaží, třísla, rozkrok a obličej.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/how-often-should-you-shower-4154629