Nenáviděný plevel zahradníci ve velkém likvidují. Přitom je pro ně jedinečnou pomocí

Každý, kdo vlastní alespoň malou zahrádku, má rád, když se jeho rostlinám nebo stromům daří. K tomu ale nestačí pouze pravidelná zálivka, o rostliny musíte pečovat také jinými způsoby. Pomoci jim můžete například hnojivem, které si koupíte nebo sami vyrobíte doma. Zkuste například kopřivové, které rostlinám dodá živiny, a budou bujněji růst.

Proč zvolit zrovna kopřivový hnůj?

Kopřivový hnůj je skvělý v tom, že nejen rostlinám dopřeje živiny, které jsou pro ně důležité, ale také je dokáže ochránit před napadením různými druhy škůdců. Jak si takový hnůj udělat a co všechno obsahuje? Je to univerzální hnojivo, které si připravíte velmi snadno. Stačí jen posbírat čerstvou kopřivu, a to nejlépe před rozkvětem, a zalít ji vodou. Poté už stačí jen počkat a máte hotovo.

Doporučený článek:  Rajčata a okurky podpoří v růstu kyselina citronová

Kopřivový hnůj obsahuje draslík, fosfor nebo dusík – to jsou složky, které najdete i v kupovaných hnojivech. Proto se vyplatí si je dělat doma. Nejenže ušetříte, ale navíc budou ekologická. V případě výroby hnoje z kopřiv si dejte pozor na několik věcí, které by vás mohly překvapit, a hnůj by pak nebyl tolik kvalitní.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznat, že je hnůj hotový?

Jak si kaši z kopřiv připravit? Nejdříve sesbírejte mladou rostlinu, na 10 litrů vody budete potřebovat jeden kilogram kopřivy. Nádoba na výrobu by neměla být kovová, zkuste raději plastový sud nebo kbelík. Nejlepší bude pak nádobu uzavřít, protože hnůj bude zapáchat. Dejte ho daleko od svého domova. Až bude mít směs tmavou barvu a na hladině bude pěna, můžete ji začít používat.

Doporučený článek:  K rajčatům do záhonu se hodí česnek nebo bazalka, naopak brambory se nedoporučují

Doba závisí na podmínkách, většinou je hnojivo připravené za 14 až 20 dní. Mícháním směsi celý proces ještě urychlíte. Poté už stačí jen využít. Během vegetačního období se rostlinám bude hnojivo velmi hodit. Musíte ho ještě naředit vodou a poté vlít do zeminy, ve které rostliny máte. Hodí se na česnek i cibuli, ale také na vřesy nebo azalky.

Zdroj: https://homesteadandchill.com/stinging-nettle-fertilizer-tea/